Radni przyjęli projekt nowego budżetu miasta

2019-01-24 13:58:56(ost. akt: 2019-01-24 14:03:19)
W czwartek (24.01) elbląscy radni zagłosowali nad przyjęciem budżetu miasta na 2019 rok. Dokument zakłada intensyfikację inwestycji, które mają zewnętrzne dofinansowanie, przy jednoczesnym obniżaniu zadłużenia miasta. Poparcia dla budżetu nie wyrazili radni Prawa i Sprawiedliwości.
Projekt budżetu miasta na 2019 rok był już gotowy w listopadzie, ale z uwagi na rok wyborczy i przyjętą w grudniu uchwałę o restrukturyzacji zadłużenia miasta, został znowelizowany. I tak planowane dochody miasta wzrastają z ponad 622 mln zł do 644 mln zł, zaś wydatki z 620 mln zł do 649 mln zł. W porównaniu z budżetem pierwotnym jest to budżet większy o około 5 procent (ok. 30 mln zł). Zakłada intensyfikację inwestycji, które mają zewnętrzne dofinansowanie, przy jednoczesnym obniżaniu zadłużenia miasta. Te na koniec 2019 roku jest planowane na poziomie nieco ponad 301 mln zł.

W czwartek (24.01) elbląscy radni zagłosowali nad przyjęciem dokumentu.

— Cieszy nadwyżka operacyjna na poziomie 31 mln zł. To pozwoli na dalszą kontynuację i wprowadzanie nowych inwestycji. Samorząd znalazł także środki - 6,2 mln zł na 2019 rok, na podwyżki dla nauczycieli mimo braku środków w subwencji oświatowej. Będziemy te pieniądze starali się odzyskać z ministerstwa edukacji — mówił radny Marek Burkhardt z klubu radnych KWW Witolda Wróblewskiego.

Ponad 48 mln zł zaplanowano w tegorocznym budżecie na inwestycje miejskie. Wśród dużych zadań planowanych do wykonania na 2019 rok znalazły się także te "miękkie", które podczas debaty budżetowej zgłaszali radni Koalicji Obywatelskiej. Znalazły się tu m.in. projekt Rowerowy Maj i budowa ścieżki rowerowej od targowiska miejskiego do ul. Obrońców Pokoju (R. Turlej), program szczepień przeciw pneumokokom dla osób pow. 65 r. ż (M. Adamowicz), edukacja szachowa w elbląskich szkołach (I. Sokołowska) czy montaż oświetlenia i budowa chodnika przy Placu Wolności (M. Kamm).

Poparcia dla tegorocznego budżetu nie wyrazili za to radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy na czwartkową sesję chcieli m.in. wprowadzić projekt uchwały w sprawie bonifikat dla mieszkańców przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach miejskich. W głosowaniu nie zgodziła się na to Rada Miejska.

— Sceptycznie podchodzimy do projektu tego budżetu, bo nie zawiera on inicjatyw prospołecznych, a takimi są właśnie bonifikaty. Należałoby także zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach prywatnych, które należy dofinansować, żeby zmniejszyć opłaty dla rodziców. Darmowe żłobki nie rozwiążą tego problemu — podkreślał radny Marek Pruszak.

Ostatecznie podczas głosowania za przyjęciem projektu budżetu miasta na 2019 rok było 16 radnych (Wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej, KWW Witolda Wróblewskiego oraz radny SLD Andrzej Tomczyński). Przeciw był Marek Pruszak (PiS). Pozostali radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Noki #2669233 | 83.20.*.* 24 sty 2019 22:22

    Ta rada to porażka Elbląga. Nie liczmy na rozwój. To miasto popada w coraz większą dziurę. Aż przykro patrzeć. Ręce, które ,,leczą" tępo głosują za jedyną słuszną linią. Powrót do przeszłości PRL, w tym najgorszym wydaniu.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz