Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Rok 2019 w Elblągu będzie poświęcony powojennym pionierom miasta

2019-01-24 16:07:29 (ost. akt: 2019-01-24 16:59:31)
Rok 2019 w Elblągu zostanie także poświęcony ofiarom tzw. sprawy elbląskiej

Rok 2019 w Elblągu zostanie także poświęcony ofiarom tzw. sprawy elbląskiej

Rok 2019 w naszym mieście został ogłoszony rokiem Pionierów Elbląga. Z taką propozycją wyszli elbląscy radni podczas czwartkowej (24.01) sesji Rady Miejskiej.

Początkowo rok 2019 miał być poświęcony ofiarom tzw. sprawy elbląskiej. Z takim pomysłem wystąpił radny Marek Pruszak (PiS). Jednak po rozmowach z przewodniczącym RM Antonim Czyżykiem (KO) oraz po konsultacjach społecznych radni wspólnie przyjęli, że obecny rok będzie poświęcony pionierom Elbląga w rozszerzonej formule, obejmującej ofiary działań Urzędu Bezpieczeństwa z lipca 1949 roku. W tym roku mija bowiem 70 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.

Pożar w Zakładach Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu, który wybuchł z 16/17 lipca 1949 roku zapoczątkował wydarzenia zwane sprawą elbląską. Pod zarzutem sabotażu i działania na rzecz obcego wywiadu aresztowano wtedy wielu elblążan. W sfabrykowanym przez Urząd Bezpieczeństwa publicznym śledztwie najbardziej ucierpieli osiedleni w Elblągu reemigranci z Francji, którym zarzucono stworzenie siatki szpiegowskiej. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. Był to najsilniejszy cios, jaki zadano mieszkańcom Elbląga w czasach stalinowskich.

— Żyją jeszcze ostatni świadkowie i uczestnicy tych wydarzeń, powstały utwory literackie i teatralne prezentujące tamte wydarzenia. Istnieje skwer i pamiątkowy obelisk. Rok Pionierów Elbląga byłby doskonałą okazją do przypomnienia pionierskich czasów miasta, odbudowy ze zniszczeń i tworzenia społeczeństwa elblążan, okazją do uhonorowania jeszcze żyjących pionierów i ich rodzin. Byłby okazją do przybliżenia powojennej historii Elbląga, szczególnie młodemu pokoleniu ale także do ożywienia i wzmocnienia naszych relacji z Francją — mówił w trakcie sesji przewodniczący RM Antoni Czyżyk.

— Można zaplanować szereg wydarzeń, prezydent może powołać komitet organizacyjny, który zająłby się zaplanowaniem kilku ważnych wydarzeń, dedykowanych młodzieży po to, aby przybliżyć tamte czasy, gdy Elbląg się tworzył po wojnie. Ważne by przypomnieć, kto tworzył to miasto, że było wielu ludzi z Polski centralnej i południowej i repatrianci z innych państw. Chcemy poznawać i tworzyć historię miasta — dodał radny Marek Pruszak.

Elbląg od kilku lat honoruje ważne wydarzenia z życia miasta. W 2017 roku uczczono w ten sposób generała bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, a ubiegły rok poświęcony był obchodom odzyskania przez Polskę niepodległości.
as