Wtorek, 11 maja 2021. Imieniny Igi, Mamerta, Miry

Pracownicy pomocy społecznej się wykrwawiają. "Walczymy o wzrost płac i nasze bezpieczeństwo"

2019-01-25 11:30:16 (ost. akt: 2019-01-26 20:43:31)
Do akcji przyłączyli się pracownicy około 150 miejscowości, na zdjęciu pracownicy socjalni z Działdowa

Do akcji przyłączyli się pracownicy około 150 miejscowości, na zdjęciu pracownicy socjalni z Działdowa

W piątek (25.01) pracownicy socjalni, również elbląscy, przystąpili do akcji "Pomoc społeczna się wykrwawia. Jak mówią, w ten właśnie sposób chcą zwrócić uwagę na "skandaliczne warunki swojej pracy i niskie wynagrodzenia".

W piątek pracownicy socjalni honorowo oddawali krew lub korzystali z uprawnień urlopowych. To następny etap prowadzonego od października 2018 r. ogólnopolskiego protestu tej grupy zawodowej.

— W Elblągu do akcji "Pomoc społeczna się wykrwawia przystąpiło około dziesięciu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej". Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na nasze niskie wynagrodzenia — powiedział nam jeden z pracowników elbląskiego MOPS, który chce pozostać anonimowy.

Jak podkreśla Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, pracownicy MOPS zarabiają średnio 1900 zł netto. Ich zdaniem, to wynagrodzenie nieadekwatne do ich obowiązków.

— Asystenci rodziny oraz opiekunowie zarabiają jeszcze mniej. Bardziej doświadczeni pracownicy przebranżawiają się lub zgarnia ich rynek pracy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie mogą zarobić dużo większe pieniądze. Młodzi ludzie w ogóle nie chcą rozpoczynać pracy w tym zawodzie, ponieważ jest ona dla nich bez finansowych perspektyw — mówi Maczyński.

W swoich postulatach pracownicy socjalni mają również poprawę bezpieczeństwa pracy.
— Mamy odnotowanych sto przypadków zastosowania przemocy fizycznej bądź psychicznej wobec pracowników socjalnych. Według badań, aż 80 procent pracowników tego sektora zetknęło się w pracy z przemocą, chociażby słowną. Doświadczamy czasem bardzo niebezpiecznych sytuacji w naszej pracy. Poprawa bezpieczeństwa jest więc dla nas bardzo ważna — mówi Paweł Maczyński.

Zdaniem wiceprzewodniczącego pracownicy socjalni są też obarczeni "nawałem pracy biurowej", która jest wykonywana kosztem udzielania pomocy podopiecznym.

Akcja "Pomoc społeczna się wykrwawia" to kontynuacja protestu pracowników socjalnych. Do tej pory w jego ramach odbyły się pikieta pod siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) oraz „Czarny tydzień w pomocy społecznej”.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ugvytc #2670467 | 93.105.*.* 27 sty 2019 22:24

    Na urlop,to chyba można isc normalnie,bez przesady nie pisali jak inni masowo na chorobowe....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pracownik socjalny #2669618 | 83.23.*.* 25 sty 2019 18:04

    część pracowników skorzystała z urlopów, zobaczymy jakie bedą za to mieli konsekwencje

    ! - + odpowiedz na ten komentarz