Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Flaga na maszt! Dowództwo Wielonarodowej Dywizji w nowej siedzibie

2019-02-01 13:09:02 (ost. akt: 2019-02-01 13:18:05)

Autor zdjęcia: kpt. Paulina Montewka

W piątek (1.02) Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej siedzibie.

W nowych koszarach Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu podniesiono flagi państw członkowskich NATO.


Powstanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) jest konsekwencją decyzji, które zapadły na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Wtedy to, przedstawiciele państw członkowskich podjęli decyzję o wzmocnieniu ściany wschodniej Sojuszu, poprzez rozmieszczenie w Państwach Bałtyckich i w Polsce, czterech wielonarodowych grup bojowych w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Do koordynacji ich działań powołane zostało dowództwo wielonarodowej dywizji z siedzibą w Elblągu.

3 lipca 2017 roku na Starym Rynku w Elblągu odbyła się uroczystość powitania żołnierzy dowództwa w mieście. Kończyła ona również proces osiągania przez nich Wstępnej Gotowości. Przez następne miesiące żołnierze przygotowywali się do czekającej ich certyfikacji, która znalazła swój finał podczas ćwiczenia pk. „Anakonda-18”. 6 grudnia 2018 roku DWDP-W osiągnęło Pełną Gotowość. Przez cały ten czas żołnierze dowództwa wykonywali zadania stacjonując w tymczasowym miejscu dyslokacji.

3 stycznia 2019 roku w Elblągu odbyła się uroczystość, podczas której Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oddał w użytkowanie 21. Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu nową siedzibę dowództwa dywizji. Kolejnym krokiem było przeniesienie żołnierzy i sprzętu do nowej lokalizacji.

W piątek, 1 lutego, na masztach znajdujących się na terenie koszar, podniesione zostały flagi państw członkowskich Traktatu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, iż DWDP-W oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej siedzibie. Podczas przemówienia Dowódca Wielonarodowej Dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, iż uroczystość rozpoczyna kolejny etap funkcjonowania dowództwa, w którym w pełni przygotowany do działania skład osobowy może pracować w dostosowanym do jego potrzeb środowisku.
mjr Dariusz Guzenda

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tfuuuu #2673915 | 87.205.*.* 2 lut 2019 06:12

    Znowu trepimprezka...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. spn #2673681 | 188.146.*.* 1 lut 2019 17:05

    W Polsce jesteśmy a nazwa przed wjazdem po amerykancku.................Masakra :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)