Uczniowie z Elbląga wiedzą, jak dobrze wykorzystać żywność

2019-02-06 13:34:16(ost. akt: 2019-02-06 13:42:45)
Uczniowie ZSG biorą udział w wielu konkursach. Tu podczas zawodów Black Box w 2015 roku

Uczniowie ZSG biorą udział w wielu konkursach. Tu podczas zawodów Black Box w 2015 roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu mają szansę na główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Reduce Food Waste, który podejmuje działania na rzecz walki z marnowaniem żywności.
Polskie Banki Żywności w ramach międzynarodowego projektu Strefowa, zachęcają szkoły do udziału w konkursie #reducefoodwaste i zgłaszania swoich edukacyjnych inicjatyw związanych z tematem niemarnowania żywności. Rękawicę podjął także Zespół Szkół Gospodarczych z Elbląga i nadesłał do konkursu swój projekt "Jak dobrze wykorzystać żywność?", który od 2015 roku realizuje wraz z Bankiem Żywności w Elblągu.

— W ramach jego działań uczniowie wraz z nauczycielami opracowują receptury oraz wykonują potrawy z wykorzystaniem prostych produktów zapobiegając ich marnowaniu np. z czerstwego chleba. Dodatkowo opracowywane są przepisy, które zostają opublikowane w broszurze kulinarnej, a także prowadzone są warsztaty kulinarne dla podopiecznych Banku Żywności w Elblągu — mówi Barbara Bukowska, nauczyciel w ZSG w Elblągu.

I tak z broszury dowiemy się, że czerstwy chleb można z powiedzeniem wykorzystać np. do szarlotki, czy brownies, wyśmienicie smakuje także z ryżem w towarzystwie pieczonych jabłek z cynamonem. A taki żywnościowy recykling jest w obecnych czasach niezwykle istotny.

— W Polsce rocznie marnuje się tyle żywności, ile wystarczyłoby dla wszystkich mieszkańców samej Warszawy przez 10 lat. Dobra żywność ląduje również w elbląskich śmietnikach. Chociaż nie dysponujemy badaniami na ten temat, ale to po prostu widać, że także w naszym mieście marnuje się jedzenie — mówiła Teresa Bocheńska, prezes elbląskiego Banku Żywności, podczas marszu "Stop marnowaniu Żywności". — A przecież zamiast wyrzucać, możemy się podzielić z potrzebującymi. Tych nie brakuje, Bank Żywności ma pod opieką około 3 tysiące elblążan. To nie jest oczywiście tak, że któraś z tych osób głoduje, jednak jest im bardzo ciężko kupić wystarczającą ilość wartościowego jedzenia.

Każdy może pomóc elbląskim uczniom oddając na nich swój głos na stronie www.reducefoodwasteaward.eu. Ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi 28 lutego, a nagrodą w konkursie będzie możliwość zaprezentowania swojej inicjatywy na prestiżowej konferencji w Pradze w marcu 2019.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Joanna #2676844 | 85.255.*.* 6 lut 2019 15:51

    Lubie Dziennik Elblaski, ale czy ci dziennikarze uczyli sie jezyka polskiego? Prosze wytlumaczcie co to: brownies, żywnościowy recykling... reducefoodwaste Wy dalej dla tych polakow piszecie z Elblaga, gdzie srednia jest 50-60 lat. Polski jest piekny. Przestancie sie go wstydzic... dziennikarze...

    odpowiedz na ten komentarz