Poniedziałek, 21 czerwca 2021. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Porzuciła dziecko w trzcinach na plaży. Trwa drugi proces Katarzyny W.

2019-02-07 11:09:30 (ost. akt: 2019-02-07 18:26:53)
Proces Katarzyny W. ruszył we wrześniu 2018r. Podczas dzisiejszej (8.02) rozprawy kobiety nie było na sali sądowej

Proces Katarzyny W. ruszył we wrześniu 2018r. Podczas dzisiejszej (8.02) rozprawy kobiety nie było na sali sądowej

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W 2017 roku braniewski sąd skazał Katarzynę W. za nieumyślne spowodowanie śmierci swojego nowo narodzonego dziecka na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Sąd Okręgowy w Elblągu uznał jednak, że jest szereg dowodów wskazujących na to, że mogła dopuścić się "zbrodni zabójstwa". Drugi proces kobiety ruszył we wrześniu 2018 roku. W czwartek (7.02) w sprawie wypowiadali się biegli medycyny sądowej, którzy badali m.in. przyczynę śmierci noworodka.

Katarzyna W. w październiku 2015 roku porzuciła ciało swojej martwej córki na plaży w Starej Pasłęce. Dwa lata później za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka została skazana przez braniewski sąd na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Od tego wyroku odwołał się Norbert G., jej były partner, ojciec dziecka. Nie zgadzał się on ze stanowiskiem, że Katarzyna W. nie działała z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym pozbawienia życia swojej córeczki, a wymierzona jej kara jest rażąco łagodna. We wniosku zażądał dla byłej partnerki surowszej kary, chce też od niej zadośćuczynienia pieniężnego za doznane z tytułu śmierci dziecka krzywdy psychiczne i przeżyty stres.

W marcu 2018r. odwołanie w tej sprawie rozpatrywał Sąd Okręgowy w Elblągu, który ostatecznie uchylił wyrok braniewskiego sądu. Druga rozprawa Katarzyny W. ruszyła we wrześniu 2018 roku. Kobieta nadal przyznaje się do tego, że nie udzieliła i nie wezwała pomocy do swego nowo narodzonego dziecka, ale twierdzi, że nie chciała pozbawić go życia. Biegli powołani do pierwszej sprawy wskazali, że córka Katarzyny i Norberta urodziła się żywa, jednak w stanie zamartwicy okołoporodowej spowodowanej przedwczesnym odklejeniem się łożyska, była też niedotleniona i żyła maksymalnie kilkanaście minut. W końcu zmarła w wyniku uduszenia. Matka w tym czasie nie udzieliła jej żadnej pomocy. W czwartek (7.02) w sprawie wypowiadali się ci sami biegli z zakresu medycyny sądowej i lekarz położnik, którzy w poprzednim procesie sporządzili trzy opinie sądowo-lekarskie, które miały na celu wyjaśnić przyczyny zgonu dziecka.

— W całości te opinię podtrzymujemy. Nie mamy nic do dodania i uważamy, że wszystkie są wyczerpujące, a zwłaszcza trzecia, która była opinią zespołową — mówił w czwartek Zbigniew Jankowski, specjalista medycyny sądowej.

Biegli rozpatrywali także dwa dodatkowe czynniki, które mogły przyczynić się do śmierci dziecka Katarzyny W.: wychłodzenie ciała oraz uduszenie gwałtowne, bo kobieta po porodzie nakryła noworodka kołdrą i docisnęła ją do jego głowy, a potem zawinęła dziecko w bluzę i zapakowała w reklamówkę, którą porzuciła w trzcinach, na plaży w Starej Pasłęce.

Jednak jak wskazywali biegli uduszenie mogło, ale nie musiało być drugim czynnikiem prowadzącym do zgonu noworodka. I wskazują jako bezpośrednią przyczynę śmierci dziecka niedotlenienie.

W sprawie sąd wyznaczył kolejne terminy.
as

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2682337 | 37.201.*.* 15 lut 2019 22:45

  Przywrocic KARE SMIERCI.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. niemogący #2677900 | 188.146.*.* 8 lut 2019 11:45

  " Sąd Okręgowy w Elblągu uznał jednak, że jest szereg dowodów wskazujących na to, że mogła dopuścić się "zbrodni zabójstwa"." To będą ją sądzić za to co mogła zrobić czy za to co zrobiła ? Jak już to: Sąd Okręgowy w Elblągu uznał jednak, że jest szereg dowodów wskazujących na to, że dopuściła się "zbrodni zabójstwa". Co za nowomowa panuje obecnie. Nie można wyrażać się językiem zrozumiałym dla wszystkich ludzi tylko jakimiś urzędowymi sloganami ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BUH #2677421 | 37.47.*.* 7 lut 2019 15:09

  ---------------------------------DZIECIN ADA------------------------.CO ZA WYTOK....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Paweł #2677400 | 188.146.*.* 7 lut 2019 14:34

  Tyle ludzi zaangażowanych, to za pierwszym razem nie zdołali ustalić czy jest winna? Jaka to jest kasa, oczywiście my wszyscy na nich bulimy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. PiSland #2677278 | 5.184.*.* 7 lut 2019 11:25

  Wypuścić i dać pincet plus

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)