Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Czas rozpocząć wielki remont

2019-02-14 17:00:33 (ost. akt: 2019-02-14 14:58:46)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Ponad 2,8 mln zł dofinansowania otrzymało Centrum Sztuki Galeria EL na kolejny etap renowacji swojej zabytkowej siedziby. Placówka ogłosiła już przetarg na wykonanie prac konserwatorsko-budowlanych. Remont w zabytkowej siedzibie czas zacząć.

Siedziba CS Galeria EL mieści się w zabytkowym kościele dominikańskim, którego powstanie datuje się na połowę XIII wieku. Przez wieki świątynia dzielnie znosiła upływ czasu, jednak poważnych zniszczeń doświadczyła w trakcie działań wojennych, zimą 1945 roku. Runęło wtedy sklepienie obu naw, co spowodowało zawalenie się szczytu od strony wschodniej i części zachodniego. Ocalały szczęśliwie: prezbiterium, zakrystia i krużganek wraz z dachami. Zburzone zostały również zachowane do tego czasu budynki klasztorne. Po wojnie kościół pozostawał, podobnie jak i całe Stare Miasto, w stanie ruiny. W 1959 roku zapadła decyzja o jego odbudowie lecz z powodu braku środków finansowych prace podjęto dopiero na początku lat sześćdziesiątych.

Od tego momentu kościół-galeria naprawiany jest etapami. Właśnie przyszedł czas na kolejny. Wiosną 2018r. Galeria EL otrzymała ponad 2,8 mln zł dofinansowania od marszałka województwa na modernizację swojej siedziby. Przetarg na na wykonanie prac konserwatorsko-budowlanych został ogłoszony w środę, 13 lutego. W ich zakres wejdzie drenaż, izolacje pionowe i poziome, remont lica murów, remont gotyckich okien oraz remont tynków w prezbiterium. Pieniądze zostaną wydane także na wyposażenie sali ekspozycyjnej w techniczno-widowiskową infrastrukturę dostosowującą obiekt do pełnienia zadań interdyscyplinarnych, realizację dwóch projektów widowiskowych „światło i dźwięk” dotyczących historii budynku oraz Galerii EL.

— Projekt poprzez zachowanie, ochronę i promocję dziedzictwa kulturalnego przyczyni się do utrwalenia wartości zabytkowej siedziby Galerii EL w wachlarzu oferty klasowych produktów turystycznych regionu i miasta. Zbudowana zostanie nowa oferta programowa, edukacyjna oraz turystyczna dostosowana do współczesnego odbiorcy kultury. Szacujemy, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych i unikalnych w regionie technologii Galeria EL zyska możliwość przyciągania nowych odbiorców kultury, co przekładać się będzie na wzrost popytu na oferowane usługi. Tym samym wykorzystana zostanie szansa na budowę atrakcyjnego produktu turystyki kulturalnej na skalę ponadregionalną. Zakres działań opisanych w zadaniu został sformułowany w oparciu o analizę i diagnozę potrzeb interesariuszy — czytamy na stronie placówki.

Termin składania ofert upływa 5 marca. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2020 r. Remont Galerii EL pochłonie łącznie 4,1 mln zł.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB