Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Międzyszkolne Koło Historyczne zaprasza na weekend z Powstaniem Styczniowym

2019-02-22 07:00:03 (ost. akt: 2019-02-22 12:20:35)

Autor zdjęcia: nadesłane/Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu

Od siedmiu lat Międzyszkolne Koło Historyczne pierwsze trzy miesiące każdego roku poświęca na przygotowanie szeregu działań mających na celu przypomnienie i zapoznanie elblążan z dorobkiem powstańczej epopei 1863 roku. W tym roku od piątku do niedzieli wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w tych działaniach.

Międzyszkolne Koło Historyczne pod wspólnym hasłem „Weekend z Powstaniem Styczniowym 1863 roku" przygotowało szereg imprez. W piątek (22.02) w Bibliotece Elbląskiej na ulicy św. Ducha odbędzie się rewia mody. w której z cudownymi kreacjami na prawdziwym wybiegu zaprezentują się wybrani przedstawiciele szkół elbląskich (SP-4, SP-8, SP-19, SP-25, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1).

Do każdej z rozmachem stworzonej kreacji modelki i modele dodawać będą elementy ubioru i wyposażenia powstańca styczniowego. W pierwszej kolejności są to nasze narodowe, prapolskie konfederatki, w dalszej kolejności lniane torby, skórzane ładownice oraz kurtki powstańcze. Całość imprezy trwać będzie od godziny 9:30 do godziny 10:30.

W sobotę (23.02) dziedziniec wewnętrzny Muzeum Archeologiczno-Historycznego zamieni się w biwak oddziału powstańczego z armijki Mariana Langiewicza. Przy rozpalonych ogniskach powstańcy będą gotować strawę, szkolić się w musztrze i strzelaniu oraz śpiewać powstańcze piosenki. Odpoczynek, długi w realnym czasie powstania, zakończy bojowy alarm i wymarsz w stronę wroga. Całość inscenizacji odbędzie się w godzinach od 13:00 do 14:00. Wstęp wolny
.

W niedziele (24.02) w kruchcie Galerii El, elblążanie zarówno indywidualnie jak i całymi rodzinami będą mogli wcielić się w powstańców styczniowych przywdziewając na siebie strój, oporządzenie oraz broń powstańca 1863 r. Będzie też można zrobić zdjęcie zarówno na swoje potrzeby jak i do Kalendarza Międzyszkolnego Koła Historycznego. Serdecznie zapraszam w godzinach od 12:00 do 14:00. 

Międzyszkolne Koło Historyczne zaprasza na wszystkie z wymienionych działań. Informujemy, że podjęte zostały prace nad wielką inscenizacje w lasku podmiejskim „Bażantarnia’ z okazji rocznicy bitwy pod Grochowiskami.


W imieniu MKH
, Piotr Imiołczyk