środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Biskup elbląski w raporcie do papieża Franciszka I. Chodzi o duchownych, którzy chronili księży-pedofilów

2019-02-22 13:25:41 (ost. akt: 2019-02-25 10:09:20)
Jacek Jezierski, biskup elbląski

Jacek Jezierski, biskup elbląski

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Fundacja "Nie lękajcie się" przekazała papieżowi Franciszkowi I raport, zawierający - według działaczy fundacji - zestawienia przypadków, w których polscy biskupi mieli ochraniać księży-pedofilów. Na liście znalazło się także nazwisko biskupa Jacka Jezierskiego. Ordynariusz diecezji elbląskiej już zareagował.

Raport Fundacji "Nie lękajcie się" trafił do papieża w środę (20.02) podczas audiencji w Watykanie.

— Dotyczy jedynie spraw, które trafiły do sądu i był omawiane w mediach – co nie wydarzyło się w wypadku większości spraw, które umieszczamy na mapie kościelnej pedofilii. W kontekście przytoczonych w raporcie spraw znanych i opisanych chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci — piszą działacze "Nie lękajcie się".

Na liście znalazło się także nazwisko biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, który miał chronić jednego z księży oskarżonych o pedofilię. Sprawa pochodzi 2008 roku, kiedy Jacek Jezierski był biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej. To wtedy proboszcz parafii w Dywitach (wcześniej w Lubajnach) został skazany na 3,5 roku wiezienia za molestowanie i kilkukrotne wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku 14 i 16 lat oraz posiadania pornografii o treści pedofilskiej.

— Niech odbędzie karę, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej. Księdzem się jest na całe życie — mówił wówczas zapytany o komentarz w tej sprawie Jacek Jezierski na łamach "Gazety Olsztyńskiej". I dodał, żeby się nie spodziewać, że ksiądz Antoni W. zostanie natychmiast wydalony ze stanu duchownego. „Zgodnie ze słowami biskupa ksiądz-gwałciciel według naszej wiedzy do tej pory nie został wydalony ze stanu kapłańskiego” - piszą autorzy raportu.

Ordynariusz diecezji elbląskiej szybko zareagował na raport fundacji. W piątek (22.02) wydał w tej sprawie oświadczenie.

— Moje nazwisko znalazło się w raporcie o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce [20 lutego 2019]. Autorzy raportu przytoczyli fragment mojej rozmowy z dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej”. Dotyczyła ona sprawy duchownego oskarżonego o pedofilię. W chwili rozmowy toczyło się jeszcze postępowanie, przynajmniej na forum Stolicy Apostolskiej. Dlatego moja wypowiedź nie posiadała charakteru werdyktu. Sprawa, o której mowa zakończyła się wyrokiem skazującym i surowymi sankcjami kościelnymi wobec duchownego. Na żadnym etapie sprawy nie było prób jej tuszowania, czy zacierania śladów — mówi bp Jezierski. — Pragnę zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat, tworzyły się coraz doskonalsze procedury i praktyka kościelna w walce z pedofilią.Pedofila jest poważnym przestępstwem, które dotyka społeczność Kościoła. Jest przede wszystkim krzywdą wyrządzoną małoletnim. Duchowni, którzy dopuścili się pedofilii, popełnili wielkie zło.

Na liście Fundacji "Nie lękajcie się" znalazły się24 nazwiska kościelnych hierarchów, którzy mieli ochraniać swoich podwładnych, w tym także nazwiska biskupów warmińskich: arcybiskupa, metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego oraz arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Wojciecha Ziemby, arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Edmunda Piszcza.
opr. as

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zniesmaczony #2687116 | 83.6.*.* 23 lut 2019 23:02

  Ateusze, gnidy bez żadnych zasad i wartości biorą się za sprawy , o których nie mają bladego pojęcia. Te dwie czarownice z diabelskiej koalicji po-ko-munistycznej gdyby w domu miały lusterka to nie tylko by nie pojechały do Watykanu ale by się nie pokazały na bagnach na Zlocie Czarownic.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Opa #2686996 | 37.201.*.* 23 lut 2019 15:40

  Kiedyś i ja chodzilem do kościółka ale jak zobaczylem na wlasne oczy co ksiądz chciał robić ale mu przeszkodziłem to od tego czasu skończyłem z kościołem i moje dzieci tez a wnuki wołają jak zobaczą na urlopie w Polsce księdza w sutanie Opa patrz pedofil.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Elblążanka #2686499 | 77.253.*.* 22 lut 2019 18:30

  Nie jestem słuchaczką jedynej słusznej rozgłośni w tym kraju. Nie popieram pedofilii ani w kościele ani gdzie indziej. Ale bądźmy rozsądni. Czytajmy ze zrozumieniem i myślmy logicznie. Po 10 latach ta Fundacja sobie przypomniała? Jezierski nie odpowiadał wtedy za sprawy personalne tylko był biskupem pomocniczym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. jak mozna".Swoj swojemu...."? #2686365 | 78.88.*.* 22 lut 2019 15:24

  WSTYD !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz