środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

ASF w natarciu. Padłe dziki znalezione w Bażantarni były nosicielami wirusa

2019-02-25 11:00:29 (ost. akt: 2019-02-25 11:02:30)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dwa z trzech padłych dzików znalezione w elbląskiej Bażantarni były zarażone wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Służby będą dalej przeczesywać Wysoczyznę Elbląską w poszukiwaniu martwych zwierząt.

Poszukiwania odbyły się w minioną sobotę (23.02) i zostały zarządzone po tym, jak w połowie stycznia w elbląskiej Bażantarni znaleziono martwego dzika, który był zarażony wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (AFS). W trakcie przeczesywania lasu zostały znalezione trzy martwe dziki, od których natychmiast zostały pobrane próbki do badań.

— Po analizie okazało się, że dwa z trzech padłych zwierząt to tzw. przypadki dodatnie, u których wykryto materiał genetyczny wirusa ASF — mówi Jerzy Koronowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Służby zostały postawione w stan najwyższej czujności i już w najbliższą sobotę, 2 marca, w lasach Wysoczyzny Elbląskiej zostanie przeprowadzona ponowna akcja szukania martwych dzików.

— Poszukiwania padłej zwierzyny będą prowadzone co dwa tygodnie tak, aż uda nam się "wyzbierać" wszystko — mówi Jerzy Koronowski.

W ubiegłym tygodniu służby znalazły także martwego dzika w okolicach miejscowości Sąpy w gminie Młynary, który był nosicielem wirusa ASF. Łącznie od początku roku w Elblągu i powiecie elbląskim znaleziono już siedem padłych zwierząt.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. Nie ma na nią szczepionki. Wirus nie przenosi się na inne gatunki zwierząt i nie jest niebezpieczny dla ludzi. Ale region, w którym zostanie stwierdzona choroba, narażony jest na ogromne straty ekonomiczne, bo mięso i inne produkty zwierzęce pozyskane ze zdrowych świń i zdrowych dzików z obszarów, na których stwierdzono ASF, nie może być przedmiotem eksportu. ASF na tereny naszego kraju dotarł zza wschodnich granic w 2014 roku. Od tego czasu dynamika szerzenia się wirusa na terenach Polski nie słabnie.

Wprawdzie w okolicach Elbląga nie ma większych gospodarstw hodujących trzodę chlewną, ale wszyscy rolnicy muszą przestrzegać zasad bioasekuracji.

— Na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu widnieje ulotka, na której zostało opisane, co należy robić a czego nie wolno w gospodarstwie znajdującym się w strefie objętej rygorami. Przede wszystkim musi być ono zabezpieczone matami dezynfekcyjnymi na wjazdach i wejściach, a budynki gospodarcze muszą być szczelne. Trzeba także stosować odzież ochronną: buty i fartuch i pod żadnym pozorem nie wchodzić do chlewni, jeśli wcześniej było się w lesie. Nie wolno także wprowadzać do gospodarstwa żadnych produktów uzyskanych z dzików. Nie wolno też ścielić zwierzętom słomy czy siana, do którego mogły mieć dostęp dziki — mówił w lutym 2018 r. w rozmowie z Dziennikiem Elbląskim Jerzy Koronowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Przepisy nakładają na rolników – hodowców świń obowiązek dwukrotnego w ciągu doby kontrolowania stanu ich zdrowia. Rolnik, który zaobserwuje u świni jakieś dziwne objawy, które sugerują pojawienie się wirusa: chwianie się zwierzęcia, upadki, brak apetytu, gorączkę, krwawe kropki lub plamy na skórze i błonach śluzowych czy krwawe wycieki, musi o tym jak najszybciej powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, lub lekarza weterynarii z którym gospodarstwo na co dzień współpracuje. Szybka reakcja pozwoli na szybkie podjęcie działań, a dzięki temu zwiększy się szansa na zwalczenie choroby w zarodku.
Każdy, kto podczas spaceru po Bażantarni czy w lasach Wysoczyzny Elbląskiej natknie się na padłego dzika proszony jest o kontakt z Nadleśnictwem Elbląg (tel. 55 230 85 31) lub z Powiatowym Lekarzem Weterynarii (tel. 55 237 02 53).
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rozsądek #2694608 | 5.173.*.* 8 mar 2019 22:18

    Zaraz!!! 3 dziki padłe ! A dwa mają pomór? A na co zdech ten trzeci? Może wszystkie mogą mieć pomór i mogą żyć a zdychają na coś innego! W związku z tym że nikt nie zna tej choroby i wszyscy tylko kopiują info że bardzo tragiczna w skutkach choroba To należy zakładać KŁAMSTWO!!! Wszystkie świnie mogą mieć i mogą z tym żyć do śmierci. a człowiek teraz wykożystuje sytuacje by ekonomicznie zadziałać!!!! Wniosek ! Kłamcy są wszędzie.

    odpowiedz na ten komentarz