Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Policjanci sprawdzają numery imei telefonów

2019-02-26 11:35:27 (ost. akt: 2019-02-26 11:36:23)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Może się zdarzyć, że podczas legitymowania policjanci sprawdzą również numer imei posiadanego przez osobę telefonu. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia, które zostały np. skradzione trafiają do policyjnej bazy danych. Taka kontrola pozwala określić czy urządzenie pochodzi z legalnego źródła czy też nie.

Opisywana sytuacja miała miejsce wczoraj około godziny 18.00 w Tolkmicku. Powodem policyjnej interwencji była awantura domowa. W jej trakcie funkcjonariusze podczas legitymowania sprawdzili numer imei telefonu, który posiadał przy sobie zatrzymany 52-latek.

Wtedy też okazało się, że figuruje on w systemie jako utracony w wyniku przestępstwa. Telefon został zabezpieczony a 52-letni mężczyzna zatrzymany do wytrzeźwienia. Teraz będzie musiał wyjaśnić skąd miał wspomniany telefon i jak wszedł w jego posiadanie.

W ciągu przykładowego weekendu policjanci weryfikują legalność pochodzenia około 20 urządzeń. Rynek wtórny powoduje, że skradzione urządzenia są wprowadzane do ponownego obiegu. Sprawdzanie numerów imei to jeden ze sposobów ich weryfikacji.
kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu