Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Brydżyści rywalizują w Elblągu. Ten kongres ma już swoją renomę [zdjęcia]

2019-03-08 09:55:20 (ost. akt: 2019-03-08 09:59:08)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W Elblągu rozpoczął się XXII Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Mirosława Wołka. Przez cztery dni ponad 300 brydżystów będzie rywalizowało w Hotelu Elbląg. Przewidywana pula nagród wynosi 40 tysięcy złotych.

Wielkie święto brydża sportowego w Elblągu odbywa się już po raz dwudziesty drugi. Impreza poświęcona jest pamięci zmarłego w 2004 r. Mirosława Wołka, wielkiego miłośnika tej dyscypliny sportowej, który posiadał tytuł arcymistrza międzynarodowego.

Tegorocznej edycji towarzyszy Turniej Miast Zaprzyjaźnionych o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu, Antoniego Czyżyka. Ten rozpoczął się w środę, a zwycięzców poznaliśmy w czwartek - po oddaniu tego artykułu do druku. Do rywalizacji o ten prestiżowy puchar zaproszone zostały zespoły z Tarnopola (Ukraina), Ronneby (Szwecja), Primorska (Bułgaria), Rygi (Łotwa), Wilna (Litwa).

Także w czwartek oficjalnie rozpoczął się Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Mirosława Wołka. Tego dnia zaplanowano pierwszy turniej par na maxy o puchar starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego.
— Brydż jest doskonałym treningiem umysłu, o powodzeniu zawodników decydują umiejętności liczenia, logicznego myślenia, współpraca zespołowa, wreszcie znajomości techniki, a nawet psychologii czy rachunku prawdopodobieństwa — napisał do uczestników marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który objął honorowy patronat nad Kongresem.

Kongres Żuławski już na stałe wszedł do kalendarza imprez organizowanych przez Elbląskiego Stowarzyszenie Brydża Sportowego.
— To impreza niezwykle ceniona przez znawców tej dyscypliny sportu nie tylko w Polsce, ale także i z zagranicą. Elbląg i województwo warmińsko-mazurskie, dzięki kongresowi, stają się stolicą polskiego i europejskiego brydża — mówi sekretarz ESBS Henryk Łęcki.

Pierwszy Kongres zorganizowany został 22 lata temu. Jego triumfatorami byli elblążanie Mirosław Wołek i Bogusław Gierulski. Już wtedy okazało się, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezę, gdyż wystartowało blisko 200 zawodników. Dzisiaj „Żuławski” ma już swoją renomę.

— Spodziewamy się, że w tegorocznej edycji, w czterodniowej rywalizacji, weźmie udział ponad 300 brydżystów z Polski, Bułgarii, Holandii, Litwy, Łotwy, Austrii, Niemiec, Szwecji, Białorusi i Ukrainy — informuje Henryk Łęcki. — W Elblągu będziemy gościli zawodniczki i zawodników najwyższego polskiego i europejskiego formatu.

Wśród uczestników będą byli mistrzowie Europy juniorów Mirosław Cichocki i Tomasz Gotard, mistrzowie Europy Roman Kierznowski i Krzysztof Łukaszewicz, złoty medalista olimpijski Piotr Turzyński, złoci medaliści akademickich mistrzostw świata Michał Nowosad i Piotr Zatorski, a także mistrzowie świata Krzysztof Jassan, Marcin Mazurkiewicz, Stanisław Gołębiowski, Włodzimierz Starkowski i Michał Klukowski. Wystartują także mistrzowie drużynowych mistrzostw Ameryki Południowej, wicemistrzowie par Ameryki Południowej oraz brązowi medaliści mistrzostw świata par Bogusław Gierulski (Elbląg) i Jerzy Skrzypczak (Mrągowo).
Co istotne, w pięciu turniejach tegorocznego kongresu, obok profesjonalistów, mogą również występować amatorzy.

— Dla wielu z nich to jedyna szansa, by zmierzyć się z arcymistrzami. Specjalnie z myślą o amatorach będzie prowadzona osobna kwalifikacja — mówi Henryk Łęcki.
Brydżyści podczas Żuławskiego Międzynarodowego Kongresu mają o co walczyć. Nagrodzeni zostaną najlepsze zawodniczki i zawodnicy, a przewidywana pula nagród wynosi 40 tysięcy złotych. Turnieje będą rozgrywane w Hotelu Elbląg na Starym Mieście. Honorowym gościem turnieju będzie prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego Witold Stachnik.

— Pan prezes Stachnik uczestniczył w poprzedniej edycji naszego kongresu i wyrażał się o nim w superlatywach tak pod względem organizacyjnym i sportowym — mówi Henryk Łęcki.

— Wszystkim uczestnikom Żuławskiego Kongresu życzę sukcesów oraz pasjonującej walki o nagradzane i punktowane miejsca, a kibicom wiele emocji. Mam nadzieję, że Państwa pobyt w Elblągu, mieście gościnnym dla różnych dyscyplin sportu, pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń — napisał do uczestników honorowy patron Kongresu, prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
JK

Program kongresu
Czwartek
godz. 18.30 I Kongresowy Turniej Par na maxy o puchar starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego
Piątek
godz. 10 zimowe mistrzostwa Polski teamów o puchar Żuław, patronat prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego
godz. 17 dalszy ciąg mistrzostw
Sobota
godz. 9.30-11 zimowe mistrzostwa Polski teamów o puchar Żuław
godz. 11.30 III Kongresowy Turniej Par o puchar senatora Jerzego Wcisły
godz. 17.30 IV Kongresowy Turniej Par o puchar posła Jacka Protasa
Niedziela
godz. 10 V Kongresowy Turniej na maxy o puchar poseł Elżbiety Gelert
godz 19.30 ceremonia zakończenia XXII Kongresu Żuławskiego Brydża Sportowego


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB