MOPS nie finansuje alkoholu

2019-03-11 09:26:57(ost. akt: 2019-03-11 09:29:35)
MOPS w Elblągu

MOPS w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Niepokojące wieści dotarły do elbląskiego ratusza. Jedna z mieszkanek poskarżyła się, że pieniądze przekazywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej mogą być marnotrawione przez jego klientów na alkohol. Władze miasta zaprzeczają.
Według mieszkanki Elbląga, problem ten jest znany w mieście. Chodzi o alkoholizm, który jest, jak to określiła autorka listu, który trafił do władz miasta, "jawnie wspierany ze strony MOPS". Chodzi o to, że ośrodek przyznaje zasiłki osobom uzależnionym od alkoholu "pomimo marnotrawienia tych środków na alkohol".

Jak dodała, "z obserwacji wynika, że MOPS przyczynia się w swej działalności do rozwoju alkoholizmu, łatwo udostępniając osobom uzależnionym pomoc, nie bacząc na fakt, że osoby te nie dążą do poprawy swojej sytuacji życiowej, rodzinnej, nie podejmują leczenia, przez co ich najbliższe rodziny, przede wszystkim dzieci, nie mają zapewnionego należytego utrzymania, są krzywdzone, dorastają w tragedii niejednokrotnie biorąc przykład ze swych uzależnionych rodziców".

— Stanowcze warunki ze strony MOPS stawiane są przed osobami niepełnoprawnymi z orzeczeniami o niepełnosprawności, matkami z dziećmi pozbawionymi pomocy rodziny, ogólnie przed osobami znajdującymi się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, zdrowotnej — stwierdza w liście mieszkanka Elbląga. — Od osób tych wymagane jest okazanie pełnej dokumentacji m.in. leczenia, zakupu leków. Wprowadzenie konieczności okazywania od osób uzależnionych od alkoholu wszelkiej dokumentacji leczenia, faktur itp. stanowiłoby o należycie wydatkowanych środkach uzyskiwanych przez takie osoby z MOPS.

Ten bardzo poważny problem — i poważne zarzuty — nieco inaczej wygląda z punktu widzenia urzędników. Z tezą, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu udziela pomocy jedynie osobom uzależnionym, nie zgadza się Witold Wróblewski, prezydent miasta, który zainteresował się sprawą.

— Udzielając pomocy i wsparcia ośrodek zobligowany jest postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa — podkreślił. — Pomocy udziela się osobom i rodzinom w szczególności m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, niepełnosprawności, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych, wielodzietnych, trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, alkoholizmu lun narkomanii. Zatem w szerokim wachlarzu zadań, realizowanych przez pomoc społeczną, ma swoje miejsce również udzielanie pomocy osobom uzależnionym.

Według niego, pracownicy MOPS wszystkich swoich klientów traktują na równi, a każda sprawa jest traktowana wnikliwie i indywidualnie. Ponadto, jak podkreślił prezydent, wedle obowiązującego prawa, nie można odmówić pomocy osobie lub rodzinie, które spełniają ustawowe wymogi jej otrzymania.

— Zapewniam, że pomoc elbląskiego ośrodka nie ogranicza się tylko do przekazywania pieniędzy — podkreślił prezydent Wróblewski. — Z uwagi na fakt, że problem alkoholowy może być przyczyną innych trudności w życiu codziennym, ośrodek podejmuje wiele innych działań.

To m.in. edukacja w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, pomoc asystenta rodziny, monitorowanie środowisk z problemem alkoholowym, a także udzielanie świadczeń pieniężnych w formie niepieniężnej. I wiele innych.

— W przypadku, gdy osoba uzależniona odmawia podjęcia się leczenia, uznaje się, że osoba ta nie jest skoncentrowana na działaniach zmierzających do rozwiązania posiadanego problemu życiowego, nie współpracuje z pracownikami socjalnymi, marnotrawi przyznaną pomoc społeczną, co wiąże się z odmową przyznania świadczenia lub ograniczeniem przyznanych wcześniej świadczeń, lub udzielnie pomocy w formie niepieniężnej tj. bonów towarowych, posiłku — podkreśla gospodarz Elbląga.

Jak poinformowała redakcję Beata Kulesza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, w 2017 roku 48 osobom zamieniono przyznaną pomoc finansową na niefinansową. W 2018 roku było to już 51 osób.
Łukasz Razowski

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ewa #2696238 | 185.25.*.* 12 mar 2019 12:56

  Panstwo musi zmienic zasady pomocy z MOPS ,bo to ze alkoholicy dostają pieniadze od panstwa ,to zadna tajemnica,To się dzieje w całej Polsce .Na wsi gdzie mieszkam wszyscy alkoholicy dostają pieniadze i natychmiast ida do sklepu po alkohol.Więc to jest potęzny problem w Polsce,nie chcę finansowania z moich podatkow alkoholu dla pijakow .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. zula #2696007 | 46.170.*.* 12 mar 2019 07:37

  do roboty wszystkich pogonić !!!!! wtedy dopiero dać na bułkę. Mało to dziurawych dróg w Polsce ??? krzywych chodników, zarośniętych trawników??? NIGDY nie pójdą do roboty, darmozjady...z mopsu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ponieważ to chodzi o to, #2695862 | 82.139.*.* 11 mar 2019 19:14

  żeby pieniązki szybko wróciły do "wspaniałomyślnych darczyńców".

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Zofia 87 lat #2695829 | 5.173.*.* 11 mar 2019 17:24

  Bez niezapowiedzianej kontroli osób biorących zasiłki ta instytucja MOPS,GOPS nie ma racji bytu.Na chwilę przed przyjściem pracownika socjalnego potrafią kilka godzin wytrzymać.Jak widzę pod sklepami młodych o kulach z butelkami nóż się w kieszeni otwiera.Widzę takich pod sklepem Niezapominajka przy Jagiellońskiej.WSTYD!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pis #2695781 | 185.138.*.* 11 mar 2019 15:59

   Dodatkowo wspiera przemysł tytoniowy.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)