Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Sputnik nad Polską

2019-03-12 14:50:59 (ost. akt: 2019-03-12 14:52:23)

Autor zdjęcia: nadesłane

Od 19 do 21 marca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Kino Światowid organizuje repliki prawie od samego początku istnienia wydarzenia.

— „Kino rosyjskie ma swoich zwolenników w Elblągu, a widzowie często pytają o „Sputnik…”.
 Mamy nadzieję, że również tegoroczny repertuar, przypadnie elblążanom do gustu” – mówi Aleksandra Bielska, pracownik Kina Światowid.

Pierwszym wybranym filmem jest „Serce Świata” w reżyserii Natalii Mieszczaninowej. Reżyserka po raz kolejny stworzyła obraz, który przekonuje niezwykłą wiarygodnością postaci i dialogów. Mieszczaninowa, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się, poruszają i rozmawiają prawdziwi ludzie. Doceniło to jury, które przyznało jej Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 12. Sputnika za „dyskretną, poruszającą opowieść o naszej samotności i pragnieniu akceptacji. Pozornie skromny film, opowiadający o ważnych sprawach”.

Festiwal „Sputnik na Polską” wspiera bardzo często młodych reżyserów. Kolejny wybór padł na debiut filmowy „Głębokie rzeki” w reżyserii Władimira Bitokowa, do którego trafiła III nagroda festiwalu, a także nagroda za najlepszy debiut na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi.

„Kinotawr” tę samą nagrodę przyznał kolejnemu filmowi „Dwoje” Timofieja Żałnina. Te oszałamiająco piękne ujęcia, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.

Zapoznanie się z tą namiastką kina rosyjskiego będzie na pewno ciekawym doświadczeniem. 
Kino Światowid zaprasza:
19.03
18:00 „Serce Świata” reż. Natalia Mieszczaninowa, Rosja 2018, 120 min
20.03
18:00 „Głębokie rzeki” reż. Władimir Bitokow, Rosja 2018, 75 min
21.03
18:00 „Dwoje” reż. Timofiej Żałnin, Rosja 2018, 94 min
Joanna Meryk