Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

To już prawdziwa wiosna? W Rubnie gniazduje bocian [zdjęcia]

2019-03-25 12:35:45 (ost. akt: 2019-03-26 12:32:40)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

"Na Zwiastowanie bocian na gnieździe stanie" mówi ludowe przysłowie. Cytat prawdziwie oddaje dzisiejszy (25.03) poniedziałek. W Rubnie, które jest dzielnicą Elbląga, do gniazda wrócił właśnie bocian, uważany za jeden z pierwszych zwiastunów wiosny.

Pierwsze bociany przyleciały do Polski jeszcze w lutym i natychmiast zabrały się za odbudowę swoich gniazd. Potem sukcesywnie przylatywali ich bracia z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu. Także w Rubnie bocian zasiedlił już swoje gniazdo. Być może czeka na swoją partnerkę/a?

Największa grupa bocianów zaczęła opuszczać Czarny Ląd jeszcze w lutym. Miejsce ich pobytu było śledzone przez polskich naukowców za pomocą specjalnych lokalizatorów, w które wyposażyli oni grupę kontrolną tych ptaków. Wiadomym było, że zimowały one na południe od równika, w środkowej i środkowo-wschodniej Afryce, gdzie raczyły się w ostatnich miesiącach ulubionymi gatunkami żab, chrząszczy, świerszczy, dżdżownic, a także owadów.

Sygnałem do odlotu bocianów z ich zimowiska w Afryce są zbliżające się od południa chmury mokrego monsunu. W momencie, kiedy zaczyna padać deszcz, bociany masowo wylatują w stronę Starego Kontynentu. Najwcześniej przylatują te, które zdążyły już odchować potomstwo. Te, dla których miejscem zimowania są podmokłe obszary Tanzanii i Kenii, wylatują zazwyczaj począwszy od połowy lutego, aby przylecieć do nas w sam raz na początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny.
asKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB