Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Miłosny trójkąt na deskach u Sewruka

2019-03-25 16:30:18 (ost. akt: 2019-03-26 14:06:50)

Autor zdjęcia: materiały organizatorów

Żona, Mąż i Ten Trzeci – bezczelny kochanek. A jakby tego było mało, jest jeszcze ona, Panna Mania, niepozorna intrygantka. Jedna z największych tragifars Gabrieli Zapolskiej już w kwietniu na deskach elbląskiego teatru Sewruka!

Repertuar 18. Elbląskiej Wiosny Teatralnej zaspokoi najwybredniejszych widzów. Podczas przeglądu widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakl "Ich czworo" — opowieść o typowym trójkącie małżeńskim, który należy do jednego z najbardziej znanych utworów Zapolskiej. Sztuka została wystawiona po raz pierwszy we Lwowie w 1907 roku i do tej pory doczekała się blisko 100 inscenizacji.

— To bardzo aktualny tekst, bo mówiący o rozpadzie rodziny widzianym oczami dziecka, dziecka świadomie przeżywającego ten dramat. A z drugiej strony "Ich czworo" to tragifarsa śmieszna i drapieżna. Takie połączenia kocham najbardziej — mówi Jerzy Stuhr, który reżyseruje spektakl.

Mimo łączących rodzinę uczuć, pragnienia miłości i spokoju, bohaterowie "Ich czworo" gubią się i ranią, coraz bardziej odsuwając od siebie. Pielęgnowany latami żal i egoizm nie pozwalają nikomu wrócić do świata rodzinnego ciepła i spokoju. Jednak trudny temat rozpadu rodziny podany jest w lekkiej i dowcipnej formie, w której Zapolska jest mistrzynią. W końcu o największych wadach najlepiej mówić z dystansem. A w tym najlepsi są Sonia Bohosiewicz, Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Antoni Palicki i Jerzy Stuhr.

"Ich czworo", reż. Jerzy Stuhr, Teatr Polonia, czwartek (11.04), godz. 19, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
as