Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

To będzie rondo Zamech. Tego chcą elblążanie

2019-03-29 13:19:08 (ost. akt: 2019-03-29 13:23:46)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Rok 2019 w Elblągu został ogłoszony Rokiem Pionierów. Z tej okazji odbędzie się szereg uroczystości związanych z historią miasta. Być może zacznie się od uhonorowania elbląskiego ronda nazwą Zamech. Tak chce ponad 4,5 tysiąca elblążan.

Zaczęło się od interpelacji radnych Koalicji Obywatelskiej, w której wskazywali, by rondo u zbiegu ulic Robotniczej, Teatralnej, Browarnej i Nowej nosiło nazwę "Zamech". Potem w działania zaangażowali się pracownicy Biura Konstrukcyjnego z elbląskiej filii amerykańskiego koncernu General Electric, którzy zbierali podpisy pod petycją w tej sprawie.

— 4,5 tysiąca elblążan chce by to rondo nosiło nazwę Zamech. Myślę, że ta nazwa jest rozpoznawalna w Elblągu, budzi tylko sympatię i pozytywne uczucia, ta petycja wpisuje się w oczekiwania społeczności. Nasza firma czuje się sukcesorem, kontynuatorem tradycji Zamechu, czujemy się też odpowiedzialni za pielęgnowanie historii – mówi Daniel Lewandowski, kierownik Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE.

Petycja z podpisami elblążan trafiła w piątek (29.03) do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

— Bardzo mnie cieszy tak wielkie zaangażowanie mieszkańców. Sprawie już został nadany bieg, mamy pozytywną opinię komisji nazewnictwa i będę się starał, by stosowną uchwałę w tej sprawie wnieść już na najbliższą, kwietniową sesję Rady Miejskiej— mówił prezydent Wróblewski. — Zamech jest nazwą, która jednoznacznie kojarzy się z Elblągiem i jest rozpoznawana przez każdego mieszkańca naszego miasta. Przed rokiem 1990 niemal w każdej elbląskiej rodzinie ktoś pracował w Zamechu.

Zakłady Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego, nazwane tak w 1948 roku to największe i najważniejsze przedsiębiorstwo w dziejach powojennego Elbląga, które powstało na miejscu pruskiego kompleksu stoczniowego Schichaua. Od lat 50. XX wieku produkowano tu głównie turbiny parowe, ale też wyposażenie okrętowe i przekładnie zębate. Od 1952 zakład znany był jako Zamech. Jego przeobrażenia organizacyjne trwały aż do początku lat 70. Podczas nich m.in. podzielono go na 2 części: Zamech I i Zamech II. W kwietniu 1990 Zamech przekształcono w Elbląskie Zakłady Mechaniczne Elzam, sprywatyzowane w 1990 roku jako międzynarodowy ABB Zamech Ltd. Od 2000 roku zakład działał pod szyldem francuskiego Alstom Power. Cztery lata temu został kupiony przez amerykański koncern General Electric.

Teraz miasto wspólnie z GE opracuje projekt oznakowania nowego ronda.

— Zgodnie z rozporządzeniem ministra powinien być to słupek i tabliczka, ale robimy odstępstwa – mówi prezydent Witold Wróblewski. — Pomyślimy, co ma symbolizować Zamech. Obliguje nas jednak prawo o ruchu drogowym, bo musi zostać zapewniona widoczność na rondzie ze względów bezpieczeństwa. Rondo nie jest pomnikiem, a niejednokrotnie tak jest traktowane.

Nadanie rondu nazwy "Zamech" wpisze się także w obchody Roku Pionierów Elbląga, czyli tych, którzy przybywali do miasta po II wojnie światowej i odbudowywali go ze zgliszcz.

— Prezydent powołał już zespół, który będzie zajmował się obchodami Roku Pionierów Elbląga. Planowane są różne wydarzenia, nazwanie ronda będzie tylko jednym z nich. Pierwsze spotkanie zespołu już się odbyło. Pozostały kwestie m.in. potwierdzenia terminów i uczestnictwa zaproszonych gości. Myślę, że w kwietniu poznamy gotowy program — mówi Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

W tym roku w Elblągu czeka nas całe mnóstwo jubileuszy: 20-lecie wstąpienia Polski do NATO, 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, 30. rocznica wolnych wyborów z roku 1989, 20-lecie wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu czy 70. rocznica tzw. sprawy elbląskiej.
asKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ło matko! Ło córko! #2706677 | 109.241.*.* 30 mar 2019 12:55

    Ile tysięcy będzie kosztował ten słupek? Do tego pewnie dojdą nagrody,odznaczenia....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. e #2706513 | 87.205.*.* 30 mar 2019 04:30

    Zamech - chociaż to rondo jest bardziej pokręcone niż turbina ...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz