Nauczyciele grożą strajkiem. Co mogą zrobić rodzice, gdy placówki będą zamknięte?

2019-04-01 09:44:30(ost. akt: 2019-04-01 16:10:07)

Autor zdjęcia: Pixabay

Strajk nauczycieli wszystkim rodzicom spędza sen z powiek. Wielu rodziców nie wie, co może zrobić jeśli szkoła lub przedszkole zostanie nagle zamknięta. ZUS radzi: jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

— Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane, a nie wynika ono np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani — podkreśla Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. — Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem — wyjaśnia rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.
— Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia — dodaje Ilukiewicz.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Uwaga: Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A), należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:

- na druku Z-3 - dla pracownika
- na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych

Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b
Zasiłek opiekuńczy może być wypłacony przez ZUS lub płatnika składek. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS wypłata zasiłku nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez płatnika składek, ponieważ zgłasza on do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, zasiłek otrzymasz w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Trzeba wyjść na strajk #2708059 | 37.47.*.* 2 kwi 2019 11:30

  Musimy wyjść na ulicę i protestować przeciwko związków nauczycieli. Za paraliż które robią. Bo nawet jeżeli dostaną pieniądz to i tak poziom nauczania się nie zmieni. Jeżeli by im zależało na nauce naszych dzieci to protestowali by za poprawą warunków nauki. A jeżeli nie podoba się praca droga wolna można zmienić pracę. Zapraszamy do moje pracy 8 godziny dziennie i 2000 na rękę. A jeszcze jedno siedzę stare nauczyciele gdzie już dość maja swoje pracy. A młody słyszy na studiach że znajomość musi mieć żeby się dostać do pracy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. JAX #2707993 | 176.97.*.* 2 kwi 2019 09:54

  Dlaczego nauczyciele , rolnicy ( blokady dróg) i reszta strajkując utrudniają życie , pracę innym niczemu winnym osobom zamiast iść po sejm , senat gdzie przebywają osoby odpowiedzialne za wasze niepowodzenia ? Nie chce się ruszyć dupy do Warszawy czy co ? Te strajki władza ma głęboko w dupie a jedyne co osiągniecie to problemy z rodzicami dzieci .

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. j #2707897 | 37.248.*.* 2 kwi 2019 06:13

   BRAWO NAUCZYCIELE ANI KROKU W TYŁ NIECH PISIORY PŁACĄ NA WSZELKIE PRZEJAWY PATOLOGI KASA JEST TO I DLA WAS ZNAJDĄ A JAK NIE TO STRAJK DO BÓLU !!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Polityk #2707862 | 37.47.*.* 1 kwi 2019 22:52

    Nie przyjdą do pracy , To DYSCYPINARA i won z roboty !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. pedofile #2707773 | 2.173.*.* 1 kwi 2019 20:13

     "..Reporterzy "Wprost" i Polsatu ujawniają kolejne powiązania pedofilskiej ośmiornicy. Czy w pedofilską aferę zamieszany jest pan X z telewizji? Czy nazwisko reżysera Y rzeczywiście pojawia się wśród klientów pedofilów? Czy na filmach skonfiskowanych przez policję naprawdę można rozpoznać twarz adwokata Z? Takie pytania zadawano reporterom "Wprost", którzy zdemaskowali pedofilską ośmiornicę. ......... http:/ /dakowski.pl/index.php?option=com_conten t&task=view&id=25116&Itemid=53

     odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (13)