Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Oratorium Pasyjne z Łukaszem Geskiem

2019-04-02 09:43:07 (ost. akt: 2019-04-02 09:46:14)

Autor zdjęcia: nadesłane

Niedziela Palmowa jest szczególnym dniem refleksji nad ofiarą i męką Jezusa Chrystusa. W tym roku mieszkańcy Elbląga będą mieli dodatkową okazję pochylenia się nad wydarzeniami sprzed niemal 2 tysięcy lat. W katedrze elbląskiej odbędzie się bowiem Oratorium Pasyjne, w trakcie którego wystąpi elbląski muzyk Łukasz Gesek.

Choć Łukasz Gesek słynie z wykonywania zupełnie innego rodzaju muzyki, to jednak 14. kwietnia będziemy mogli usłyszeć go jako wykonawcę utworów o tematyce religijnej. W trakcie oratorium muzyk zaśpiewa 10 pieśni. Część z nich to utwory tradycyjne, od wieków wykonywane w okresie wielkiego postu, a pozostałe to autorskie kompozycje Geska. Występ będzie miał charakter akustyczny. Muzyk, oprócz śpiewania, będzie również grał na gitarze, zaś na klawiszach zagra Tomasz Jurkiewicz.

Obydwaj muzycy będą modlić się z wiernymi już podczas Mszy św. o godz. 18:00. W jej trakcie wykonają pieśni przewidziane w liturgii oraz części stałe Mszy świętej. Oratorium rozpocznie się natomiast o godz. 19:15. Śpiewy będą przeplatane rozważaniami zaczerpniętymi z Ewangelii, które odczyta młodzież. Podczas Oratorium możemy również spodziewać się szczególnej oprawy świetlnej, która odmieni wnętrze katedry św. Mikołaja i wprowadzi uczestników spotkania w wyjątkowy klimat refleksji i skupienia.

Wszyscy uczestnicy Oratorium będą mieli możliwość wsparcia bardzo szlachetnej inicjatywy. Po jego zakończeniu młodzież będzie bowiem zbierała dobrowolne datki, które zostaną przeznaczone na wsparcie prowadzonego w Elblągu przez Siostry Nazaretanki Domu Samotnej Matki.
ks. Marek Piedziewicz