Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Smyczkowa klasyka według Yibai’a Chena

2019-04-02 18:01:10 (ost. akt: 2019-04-02 14:03:05)

Autor zdjęcia: nadesłane

Wiolonczela to prawdziwa dama wśród instrumentów smyczkowych. Zanim jednak kompozytorzy doszli do tego wniosku, musiało minąć kilka wieków. Na szczęście z czasem instrument zaczął coraz częściej gościć w partyturach i salach koncertowych, do czego przyczynił się m.in. Józef Haydn.

Wiedeński klasyk napisał sześć koncertów solowych na wiolonczelę i jeden z nich – Koncert wiolonczelowy c-dur – usłyszymy 4 kwietnia w Sali Koncertowej ZPSM. Wspomniany utwór przyciąga wirtuozów niczym magnes. Choć wymagający i nasycony trudnościami wykonawczymi po brzegi partytury, daje solistom pole do interpretacyjnego popisu. Wielkim entuzjastą i popularyzatorem dzieła był sam Mścisław Rostropowicz, który mawiał, że „ta kompozycja w pełni oddaje charakter wiolonczeli”. Z Koncertem… zmierzy się Yibai Chen – laureat m.in. III miejsca podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Witolda Lutosławskiego. W programie także dzieła Mozarta, Szostakowicza i Twardowskiego.

Koncert zainauguruje Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, który już po raz trzeci zagości w Elblągu. Do rywalizacji staną najzdolniejsi adepci gry na wiolonczeli, skrzypcach, altówce i kontrabasie, którzy podążą śladami kompozytorskich klasyków. Kto swoimi występami najbardziej przekona jury? Przekonamy się między 4., a 7. kwietnia.

04.04.2019, czwartek, 19:00                                                 
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Szymon Stec – dyrygent
Yibai Chen - wiolonczela
Elbląska Orkiestra Kameralna
 
Repertuar:
W. Mozart - Divertimento f-dur KV 138
J. Haydn - Koncert wiolonczelowy c-dur
D. Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll op. 110 a
R. Twardowski – Oberek na orkiestrę smyczkową
 
Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny
 
Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.      
 
Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
informacja nadesłana