Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Z Elbląga do Krynicy płynie glina, żeby umocnić wały [zdjęcia]

2019-04-05 09:17:28 (ost. akt: 2019-04-07 09:38:19)
Zgromadzona ziemia posłuży do umocnienia wałów

Zgromadzona ziemia posłuży do umocnienia wałów

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwa umacnianie i budowa wałów przeciwpowodziowych w Krynicy Morskiej. Materiał potrzebny do realizacji tej inwestycji transportowany jest z Elbląga. Prace mogą kosztować prawie 27,1 mln zł.

— Przy elbląskim porcie przy ulicy Radomskiej ktoś zwozi glinę — zauważył jeden z naszych czytelników. — Może to być związane albo z chęcią podwyższenia terenu ze względu na podtopienia przy cofce, albo z jakimiś wzmocnieniami terenowymi — zasugerował.

Jak się okazuje, zwożony materiał to nie glina, a ziemia. I rzeczywiście ma być wykorzystana do ochrony przeciw wodzie, ale nie w Elblągu, tylko na Mierzei Wiślanej.

— Ziemia składowana jest na terenie właściciela, czyli Zarządu Portu Morskiego w Elblągu z zachowaniem warunków bezpieczeństwa — zapewnia Arkadiusz Zgliński, dyrektor Spółki Zarząd Portu Morskiego Elbląg. — Jest obecnie wywożona transportem wodnym na umocnienia wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Krynicy Morskiej. Składowanie prowadzone jest w sposób kontrolowany i krótkotrwały.
Przypomnijmy, na początku 2018 roku informowaliśmy, że w Krynicy Morskiej powstaną nowe wały przeciwpowodziowe o długości prawie 1200 metrów, które będą chroniły miasteczko od strony Zalewu Wiślanego. Z kolei istniejące już wały o długości ponad 2300 metrów zostaną przebudowane i zostaną podwyższenie do 2,5 metra n.p.m.

Przetarg na wykonanie i przebudowę wałów przeciwpowodziowych w Krynicy Morskiej (od strony Zalewu Wiślanego) ogłosił Urząd Morski w Gdyni. Jak wyjaśniali specjaliści z urzędu, na przeważającym odcinku brzegu Zalewu Wiślanego w granicach Krynicy Morskiej istniały wały przeciwpowodziowe, ale ich parametry i stan technicznych były niewystarczające.

Szacuje się, że prace mogą kosztować prawie 27,1 mln zł
Łukasz Razowski


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Każdy rodzic powinien to wiedzieć #2709819 | 193.243.*.* 5 kwi 2019 11:16

    Szanowni Państwo. 25 kwietnia będzie Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Dla wszystkich zainteresowanych osób polecam materiały: http://petycja.eu/wp-content/uploads/201 6/09/ekspertyza_gardner.pdf

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz