Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Wymiana polsko-niemiecka "Zawrotna prędkość z bliska"

2019-04-05 10:08:07 (ost. akt: 2019-04-05 10:10:52)

Autor zdjęcia: nadesłane

Już po raz dwudziesty trzeci Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina.

Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy to wyjechali oni do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył zawrotnej prędkości szybkich kolei ICE w koncernie Deutsche Bahn w Hamburgu. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Katarzyna Jussis z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Rudiger Schwandt z Berlina ze szkoły Flatow Oberschule.

Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące historii firmy, uczestniczyli w prezentacjach oraz zwiedzali hale, w których dokonywane są przeglądy techniczne składów kolejowych ICE. Do niezapomnianych wrażeń będzie z pewnością należał pobyt w wagonie prowadzącym, w którym znajduje się kokpit maszynisty. Uczniowie dowiedzieli się, że rozróżniamy cztery modele szybkich pociągów: ICE 1, ICE 2, ICE 3, i ICE 4. Najnowsze modele osiągają prędkość ponad 300 km na godzinę i jeżdżą na terenie Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Belgii i Holandii. Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu.

Praca została zawarta w ponad 80-stronicowym projekcie a owoce pracy zostały przedstawione na spotkaniu w Ambasadzie RP W Berlinie. Należy tu nadmienić, że adres i dane naszej szkoły będą widniały na internetowej stronie ambasady – ma to podkreślić rangę placówki, która od tak długiego czasu prowadzi wymiany z niemieckimi szkołami. Poza tym uczestnicy zwiedzali zabytki stolicy Niemiec - Reichstag, salę obrad Bundestagu, Bramę Brandenburską, ulicę Unter den Linden, Alexanderplatz oraz Katedrę Berliner DOM.

Dzięki wizycie w Berlinie uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Polsce młodzież elbląska mieszkała u rodzin niemieckich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości.
Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki FUNDACJI STOWARZYSZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH DZIEŁ WYCHOWANIA i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA.

Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieje na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na jesień 2019 w Elblągu.
Katarzyna Kostyszyn-Radecka