Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Nauczyciele rozpoczęli strajk. W Elblągu szkoły oflagowane, lekcji nie ma

2019-04-08 09:42:28 (ost. akt: 2019-04-09 13:55:16)
W Elblągu placówki oświatowe zostały oflagowane. Trwa strajk nauczycieli

W Elblągu placówki oświatowe zostały oflagowane. Trwa strajk nauczycieli

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W poniedziałek (8.04) rozpoczął się zapowiadany przez związki zawodowe ogólnopolski strajk nauczycieli. W Elblągu placówki oświatowe zostały oflagowane, a lekcji w tym dniu nie ma. Nie wiadomo, jak długo potrwa ta sytuacja, bo związki zapowiedziały, że protest będzie miał formę bezterminową.

W niedzielę późnym wieczorem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy nauczycielskich związków z rządem w sprawie strajku. Porozumienie z rządem podpisała jedynie związkowa Solidarność. Propozycje rządu odrzuciły dwie centrale związkowe: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Nie zgodziły się one na propozycję rządu dotyczącą m.in. 9 procentowej podwyżki nauczycielskich pensji do września 2019 roku a także zmiany pensum, skrócenia stażu, zmiany oceny nauczycieli, minimalnej kwotę za wychowawstwo w wysokości 300 zł i przyspieszenia awansu zawodowego. Dwie centrale związkowe optowały za podwyżką pensji nauczycielskich w wysokości 1000 zł netto. Obecnie chcą 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września tego roku.

Fiasko rozmów związkowców z rządem oznaczało, że w poniedziałek (8.04) wybuchnie ogólnopolski strajk w oświacie. W Elblągu od samego rana placówki szkolne zostały oflagowane, a lekcji i zajęć w szkołach i przedszkolach nie ma. Uczniowie jednak do szkół przychodzą - tak było m.in. w III LO w Elblągu, które odwiedziliśmy krótko po godzinie 8 rano.

— W szkole mamy do dyspozycji trzech nauczycieli i wszystkich pracowników administracji. Tym uczniom, którzy przyszli dziś do szkoły zapewnimy lekcje w ramach tzw. zajęć samodzielnych. Będą mogli np. powtórzyć materiał czy obejrzeć jakiś film — mówi Beta Orzech, dyrektor III LO w Elblągu.

W III LO do strajku przystąpiło ponad 90 procent kadry nauczycielskiej. Wprawdzie w tej placówce nauczyciele zrzeszeni są w związkowej Solidarności, która wczoraj podpisała porozumienie z rządem, jednak pedagodzy poszli na zwolnienia lekarskie.

— Na razie nie wiemy, ile one potrwają. Jesteśmy informowani na bieżąco. Sytuacja nie jest łatwa, a w tej chwili dla nas priorytetem jest zorganizowanie egzaminów gimnazjalnych (III LO dzieli szkołę z ostatnim rocznikiem klas gimnazjalnych - red.). Robimy wszystko, żeby sobie z tym poradzić i myślę że egzamin odbędzie się w terminie — dodaje Beata Orzech.

O ile w ogólniakach sytuacja ze zorganizowaniem opieki uczniom nie jest wyjątkowo trudna, bo w większości jest to już młodzież pełnoletnia, o tyle problem pojawia się z uczniami szkół podstawowych i przedszkoli. W Elblągu do strajku nie przystąpiły jedynie Przedszkole nr 4 przy ulicy Szczecińskiej i nr 6 przy ulicy Browarnej.

— W pięciu ze strajkujących przedszkoli udział w strajku zgłosili także pracownicy administracji i obsługi. W tych przedszkolach nie będzie więc działała kuchnia. Jednak dzieci będą miały zapewnione śniadanie i podwieczorek, a obiad zjedzą w sąsiednich placówkach przedszkolnych lub zostaną one im dowiezione — mówiła w piątek (5.04) Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. W poniedziałek ze strajku wycofało się zaś Przedszkole nr 29.

W mieście mamy około 2400 nauczycieli: z tej liczby zaledwie 285 zgłosiło gotowość do pracy w poniedziałek. Nie wszyscy jednak będą w tym dniu w szkołach, bo mają zaplanowane wycieczki ze swoimi podopiecznymi. Szkoły wspierają m.in. studenci z Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu, którzy dwójkami zostali oddelegowanie do wszystkich podstawówek w Elblągu.

Rodzice, którzy w poniedziałek nie byli w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom, mogli i nadal mogą skorzystać z oferty zajęć i warsztatów, które przygotowały miejskie instytucje kultury i sportu. Na lodowisku "Helena" na uczniów czekają gry zespołowe, piłkarzyki czy trampolina. — Czekamy na pierwszych gości. Mamy przygotowaną całą gamę gier i zabaw ruchowych — zachęca Krzysztof Fedak z elbląskiego MOSiR-u.

Starsi i nieco młodsi uczniowie mogą także skorzystać m.in. z warsztatów w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, Galerii EL, Bibliotece Elbląskiej i w Młodzieżowym Domu Kultury. Zorganizowane zostaną także zajęcia sportowo-rekreacyjne na torze Kalbar czy w hali MOS. Pełna lista zajęć dostępna jest na stronie www.elblag.eu.
as

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. weterynarz #2713496 | 188.146.*.* 9 kwi 2019 21:28

  Jak można ot tak dostać zwolnienie lekarskie ? Czyli co, wcześniej przychodzili do pracy chorzy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. on #2712089 | 78.88.*.* 8 kwi 2019 15:36

  ...z tego wynika że tylko III LO strajkuje...a gdzie pozostałe szkoły?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mkuy #2711953 | 188.146.*.* 8 kwi 2019 13:34

  PAP podaje, że dyplomowani dostali 9 tysi brutto propozycji o odrzucili!!! nieroby!!! strajk polityczny!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)