Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Oto rondo Zamech

2019-04-18 12:28:38 (ost. akt: 2019-04-18 12:38:23)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Elbląscy radni jednogłośnie zadecydowali w czwartek (18.04), że rondo u zbiegu ulic Robotniczej, Teatralnej, Browarnej i Nowej będzie nosiło nazwę "Zamech". Wcześniej, 4,5 tysiąca elblążan, wyraziło swoje poparcie dla tej nazwy.

Zaczęło się od interpelacji radnych Koalicji Obywatelskiej, w której wskazywali, by rondo u zbiegu ulic Robotniczej, Teatralnej, Browarnej i Nowej nosiło nazwę "Zamech". Potem w działania zaangażowali się pracownicy Biura Konstrukcyjnego z elbląskiej filii amerykańskiego koncernu General Electric, którzy zbierali podpisy pod petycją w tej sprawie. Po kilku tygodniach intensywnej promocji tej inicjatywy pod dokumentem podpisało się 4,5 tysiąca elblążan.

— Myślę, że ta nazwa jest rozpoznawalna w Elblągu, budzi tylko sympatię i pozytywne uczucia, ta petycja wpisuje się w oczekiwania społeczności. Nasza firma czuje się sukcesorem, kontynuatorem tradycji Zamechu, czujemy się też odpowiedzialni za pielęgnowanie historii – mówił wtedy Daniel Lewandowski, kierownik Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE.

Petycja z podpisami elblążan jeszcze w marcu trafiła do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Pozytywna opinię w tej sprawie wydała
także komisja nazewnictwa i uchwała o nadaniu rondu nazwy "Zamech" stanęła pod obrady dzisiejszej (18.04) sesji Rady Miejskiej. Elbląscy rajcy tym razem jednogłośnie poparli tę inicjatywę. Uwag nie miał nawet klub radnych PiS, który swego czasu postulował, by to rondo nosiło nazwę Lecha i Marii Kaczyńskich.

Radny Marek Pruszak (PiS) wskazywał, że podjęta inicjatywa i wyrażone w tej sprawie poparcie elblążan, są słuszne.

— Nazwa "Rondo Zamech" wpisuje się także w rok Pionierów Elbląga, który obecnie świętujemy w naszym mieście — stwierdził radny Pruszak.

Radny Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego) wskazywał, że samorząd będzie chciał także odpowiednio oznakować nowe rondo, przez zamontowanie tam np. pamiątkowej tablicy, czy też instalacji nawiązującej do zakładów Zamech.

Nadanie rondu nazwy "Zamech" na dobre zatem wpisze się w obchody Roku Pionierów Elbląga, czyli tych, którzy przybywali do miasta po II wojnie światowej i odbudowywali go ze zgliszcz.

— Prezydent powołał już zespół, który będzie zajmował się obchodami Roku Pionierów Elbląga. Planowane są różne wydarzenia, nazwanie ronda będzie tylko jednym z nich. Pierwsze spotkanie zespołu już się odbyło. Pozostały kwestie m.in. potwierdzenia terminów i uczestnictwa zaproszonych gości. Obecnie przygotowywany jest program na te obchody — mówi Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

W tym roku w Elblągu czeka nas całe mnóstwo jubileuszy: 20-lecie wstąpienia Polski do NATO, 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, 30. rocznica wolnych wyborów z roku 1989, 20-lecie wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu czy 70. rocznica tzw. sprawy elbląskiej.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB