Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Protest nauczycieli podzielił elbląskich radnych. "To polityczny apel"

2019-04-19 17:13:45 (ost. akt: 2019-04-19 17:22:39)
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Elbląscy radni przyjęli stanowisko w sprawie strajku nauczycieli i zaapelowali do Rządu RP o jak najszybsze podjęcie skutecznych działań kończących protest w oświacie. "To stanowisko polityczne" stwierdzili radni PiS. I nie wzięli udziału w tym głosowaniu.

Prezydent Elbląga spotkał się w środę z protestującymi nauczycielami i zapewnił ich, że wyda stanowisko, które będzie głosem solidarności z ich protestem. Apel został przedstawiony pod obrady na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Jednak wzbudził on krytykę radnych Prawa i Sprawiedliwości.

— Jestem nauczycielem z 30-letnim stażem pracy i czułem się najbardziej upokorzony w latach 2008-2015, kiedy płace były zamrożone, dodano nauczycielom tzw. godziny karciane i podwyższono wiek emerytalny do 67 lat. Obecny rząd przynajmniej odmroził płace i dał podwyżki: być może nie są one satysfakcjonujące, ale gdyby nauczycielom dawano podwyżki systematycznie, to ta sytuacja dziś nie byłaby tak dramatyczna — mówił radny Marek Pruszak (PiS). — W tej sprawie troska ZNP jest tylko grą przed wyborami. A treść tego apelu jest zbyt polityczna.

— Ja w tym roku też obchodziłam 30-lecie pracy zawodowej i uważam, że reforma oświaty, którą wprowadził rząd PiS, zaburzyła cały system edukacji, wprowadziła niedopracowane zmiany, dzieci są przeładowane programami. Co rząd na to, co się teraz dzieje z oświatą? My jako samorząd zostaliśmy z tym sami - otrzymujemy niepełne subwencje, a za podwyżki płaci samorząd naszego miasta — ripostowała radna Irena Sokołowska (KO).

W dyskusji podnoszono także m.in. argumenty o podwyżkach dla nauczycieli w latach 2007-2019, łącznie z zamrożeniem ich płac od 2012 roku. Ostatecznie radny Paweł Fedorczyk (PiS) zaapelował, by zwołać Konwent Seniorów i do stanowiska wprowadzić poprawki, które złagodziłyby jego wydźwięk. Mimo, iż korekty znalazły się w w tym apelu, nie usatysfakcjonowały one radnych PiS - zabrakło w nich bowiem włączenia informacji o odpowiedzialności związków zawodowych za obecny strajk. W efekcie radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, w którym za przyjęciem apelu było 16 elbląskich rajców (KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej).

Poniżej publikujemy treść Stanowiska Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie aktualnej sytuacji w oświacie i trwającego strajku nauczycieli:

„Z ogromnym niepokojem obserwujemy trwający strajk nauczycieli, politykę oświatową rządu i utrzymujący się konflikt, wskutek którego od 8 kwietnia miliony uczniów w całym kraju pozbawionych jest konstytucyjnego dostępu do nauki.
Apelujemy do Premiera RP i Ministra Edukacji Narodowej, będącymi stroną tego sporu, o jak najszybsze jego rozwiązanie.
Obecna sytuacja powoduje nieodwracalne straty moralne, ekonomiczne i społeczne. Dlatego nie godzimy się na przedmiotowe traktowanie uczniów i rodziców, którzy stali się ofiarami tego sporu. Nie godzimy się na dalsze utrzymywanie konfliktu i lekceważenie głosu tysięcy nauczycieli.
Prezydent i Rada Miejska w Elblągu od lat traktują oświatę priorytetowo, o czym świadczą ogromne nakłady z budżetu miasta na ten cel oraz liczne nagrody i wyróżnienia w tej dziedzinie. Zawsze stawiamy na pierwszym miejscu dobro uczniów, wysoką jakość kształcenia, a także troskę o naszych nauczycieli. Samorząd deklaruje utrzymanie środków na oświatę na niezmniejszonym poziomie.
Solidaryzując się z nauczycielami zwracamy się więc o jak najszybsze podjęcie skutecznych działań kończących strajk nauczycieli.”

Jeżeli ogólnopolski protest w oświacie przeciągnie się do 27 kwietnia, to nie wiadomo, co będzie z egzaminami maturalnymi. Klasyfikację uczniowie powinni dostać najpóźniej 26 kwietnia, a matury powinny się rozpocząć 6 maja, ten termin jest jednak poważnie zagrożony.
as

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ojciec #2720519 | 109.241.*.* 22 kwi 2019 18:41

  Czy wygram proces o zwrot kosztów za korepetycje? Rachunki są.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. non pićset #2720276 | 83.25.*.* 21 kwi 2019 06:02

  Wspaniała "reforma edukacji" minister Zalewskiej A. - To po jaki wuj premier chce Okrągłego Stołu, by "kompleksowo rozwiązać problemy edukacji ?? - Nauczyciele - trzymajcie się ! - Ani kroku wstecz !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rety #2719872 | 77.253.*.* 20 kwi 2019 07:50

  PruszCZak, to nie jest polityczny protest! Przestań powtarzać pisowskie bzdury z waszej centrali.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rety #2719871 | 77.253.*.* 20 kwi 2019 07:50

  PruszCZak, to nie jest polityczny protest! Przestań powtarzać pisowskie bzdury z waszej centrali.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz