Ostrzeżenie pogodowe... To jeszcze dzisiaj

2019-04-23 11:56:57(ost. akt: 2019-04-23 12:11:35)

Autor zdjęcia: Pixabay

Ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem dla powiatu elbląskiego wydało we wtorek (23.04) Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych zespół w Białymstoku. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 85 procent. Tymczasem nad Polskę nadciąga także chmura brązowego pyłu znad Sahary.
Według wydanego ostrzeżenia meteorologicznego w Elblągu i powiecie elbląskim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach od 65 km/h do 80 km/h z południowego wschodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku (23.04) od godz. 12 do godz. 21.

Serwisy pogodowe informują także, że już w tym tygodniu porywisty wiatr nad Saharą uniesie tony pyłu, który będzie przemieszczał się nad Europę. W najbliższych dniach niebo nad krajami zachodniej i południowej Europy może pod wpływem pyłu zmieniać barwę na żółto-pomarańczową.

We wtorek chmura pyłu przedostanie się już do Polski. Początkowo pojawi się na południu, a już kolejnego dnia obejmie cały kraj. Pył będzie uciążliwy, ponieważ spadając razem z deszczem utworzy tzw. brudne deszcze, czego efekty będą widoczne na karoseriach samochodów, szybach, czy praniu.
opr. as