Gronowo Górne protestuje. Mieszkańcy chcą zwiększenia bezpieczeństwa na drodze [zdjęcia]

2019-04-23 17:33:09(ost. akt: 2019-04-25 09:29:14)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Chcą porządnego oznakowania, poprawienia oświetlenia i wykonania chodników przy ul. Szafirowej. A przede wszystkim - zmniejszenia natężenia ruchu pojazdów w tym miejscu. We wtorek (23.04) mieszkańcy podelbląskiego Gronowa Górnego na godzinę zablokowali ruch na jezdni, by w ten sposób zwrócić uwagę na problem. I zapowiadają, że blokady będą robić cyklicznie.
Ulica Szafirowa w Gronowie Górnym jest najważniejszym - i jedynym ciągiem komunikacyjnym w tej miejscowości. Jest także świetnym objazdem dla kierowców, którzy z r różnych względów omijają ekspresową siódemkę i wybierają centrum Gronowa na swój szlak podróży.

— Przez to natężenie ruchu drogowego jest w Gronowe Górnym coraz większe. Wprawdzie stoi znak ograniczenia prędkości do 30 km/h, ale nikt go nie przestrzega. Dlatego dziś protestujemy, by w ten sposób zwrócić uwagę na zwiększenie bezpieczeństwa na tej ulicy — mówiła Agnieszka Grecka, sołtys Gronowa Górnego.

Punktualnie o godzinie 14:30 mieszkańcy Gronowa Górnego wyszli na przejście dla pieszych na ulicy Szafirowej i na godzinę zablokowali oba pasy ruchu na jezdni. Mimo, że wcześniej samochody dosłownie ciągnęły tą drogą jeden za drugim, to podczas protestu nie bardzo było kogo blokować. Bowiem policja ustawiła się na wrażliwych skrzyżowaniach prowadzących do Gronowa Górnego i kierowała samochody objazdami.

— Nie chodzi nam, by komuś jakoś wyjątkowo utrudnić życie, chcemy tylko zwrócić uwagę na problem. Ulica wymaga oznakowania, nowego oświetlenia, może nawet sygnalizacji świetlnej. Dotychczasowe negocjacje z władzami nie przyniosły skutku — mówi sołtys wsi.

Mieszkańcy wskazują, że o problemie informowali Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad.

— Ale oni odpowiadali nam, że prośby mogliśmy składać 20 lat temu, na etapie planowania budowy obwodnicy Elbląga. A teraz jest już za późno – dodaje Grzegorz Zembrzuski, mieszkaniec Gronowa Górnego. — Nam chodzi o zapewnienie tu bezpieczeństwa. Zmiana organizacji ruchu jest sprawą drugorzędną.

25 kwietnia w szkole podstawowej w Gronowie Górnym odbędzie się zebranie, na które zostali zaproszeni starosta elbląski, wójt gminy Elbląg oraz zarządca drogi. Podczas spotkania wszystkie strony będą próbowały znaleźć rozwiązanie dla tej niełatwej sytuacji.

— Jeśli to się nie uda nie wykluczamy, że takie blokady będziemy robić cyklicznie — zapowiada sołtys Gronowa Górnego.
Aleksandra Szymańska


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaa7896 #2724317 | 83.20.*.* 29 kwi 2019 11:15

  Duży ruch a jeszcze pozwalają DRE się rozbudowywać i będzie jeszcze głośniej i jeszcze większy ruch. Jeden wielki bałagan z zabudową, hale i domki jednorodzinne obok Była sołtys Pani B. nic konkretnego nie zrobiła chyba że koleżankom. Mieszkańców w Gronowie jest już ponad tys jako wieś moloch, tym bardziej że tam więcej fabryk niż rolników. Powinni tą miejscowość wciągnąć do miasta Elbląga. Może wtedy zrobią porządek i z wodociągiem bo niedługo to wody w rurach zabraknie w Gronowie. Może nowa sołtys ruszy coś puki co.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianin #2722316 | 88.156.*.* 25 kwi 2019 07:29

  JAKI RUCH 3 SAMOCHODY DZIENNIE PRZEJEDZIE , DO ROBOTY WESCIE SIE NIEROBY BO W OGRODKACH SYF

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lukasz #2721442 | 31.1.*.* 24 kwi 2019 05:45

  Co wy piszecie??? W gronowie gófnym jest dużo firm i dlatego jeżdżą tamrędy ciężarówki a nie dlatego żeby ominąć 7....

  odpowiedz na ten komentarz

 4. ,.i.. #2721271 | 81.190.*.* 23 kwi 2019 19:33

  policja powinna kierować ruchem i zakończyć terroryzowanie kierowców

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. juhas #2721229 | 88.156.*.* 23 kwi 2019 18:22

  W całym kraju brakuje policji na drogach,przyjeżdżają stadami dopiero jak śmierc brutalnie zatrzymuje debili motoryzacyjnych!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz