Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Strajk nauczycieli. Matury w Elblągu ciągle pod znakiem zapytania

2019-04-24 13:43:59 (ost. akt: 2019-04-24 14:31:43)

Autor zdjęcia: Pixabay

Na środę (24.04) dyrektorzy większości elbląskich szkół średnich zaplanowali rady pedagogiczne, podczas których można zadecydować o klasyfikacji maturzystów. Odrębną kwestią jest jednak to, jak te spotkania się zakończą, gdyż do podjęcia klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu dojrzałości potrzebne jest kworum, czyli większość pedagogów. A z tym na radach, bywa różnie.

Z informacji przekazanych przez Urząd Miasta wynika, że w środę (24.04) w większości elbląskich szkół średnich odbędą się rady klasyfikacyjne. Jedynie w Zespole Szkół Technicznych radę zaplanowano na jutro. To, że strajkujący nauczyciele zebrali się na tych spotkaniach, to jednak połowa sukcesu. Bowiem do podjęcia klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu dojrzałości potrzebne jest kworum pedagogów. A z tym na radach, bywało różnie.

I tak konsensusu w tej sprawie nie udało się osiągnąć np. w Zespole Szkół Gospodarczych, Zespole Szkół Mechanicznych czy w II Liceum Ogólnokształcącym.

— W naszej szkole odbyły się dwie rady: pierwsza 16 kwietnia i druga właśnie dziś, w środę. Niestety na obydwu nie było kworum, czyli większości. W naszym przypadku potrzeba tu 33 nauczycieli i tej liczby nie udało się nam osiągnąć. Co teraz? Będziemy robić rady do skutku. Kolejną zaplanowałam na jutro. Liczę, że w czwartek kworum uda się nam osiągnąć — mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO w Elblągu.

Matura wydaje się być za to niezagrożona w III LO: jak przekazała nam rzeczniczka prezydenta Elbląga, w tej szkole oceny są już wystawione, a 35 nauczycieli wznowiło zajęcia. Dziś, na godzinę 15.30 dyrekcja placówki zwołała także radę klasyfikacyjną. Podobnie ma się sytuacja w IV LO, gdzie 28 nauczycieli powróciło już do pracy (9 pozostaje na zwolnieniu lekarskim).

Co dalej z maturami? Czas goni, bo piątek (26.04) jest ostatnim dniem na klasyfikację tegorocznych abiturientów szkół średnich.

Jeszcze wczoraj przedstawiciele Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego zaapelowali do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych o niezwłoczne, jak najszybsze zwoływanie pedagogicznych rad klasyfikacyjnych. Dziś uznali jednak, że ubędą kontynuować strajk i nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych.

Sytuacja jest patowa. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zadecydował w środę (24.04, że na dzisiejszej Radzie Ministrów przedłoży specjalny projekt nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów. Szczegóły "planu awaryjnego" ws. klasyfikacji maturzystów poznamy po godzinie 15. Wtedy rozpocznie się posiedzenie i rząd w pierwszej części posiedzenia będzie rozpatrywał złożony przez premiera projekt.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB