środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Czy sytuacja na rodzinnych ogrodach działkowych w końcu zmieni się na lepsze?

2019-04-25 13:27:05 (ost. akt: 2019-04-26 09:43:36)

Autor zdjęcia: nadesłane

W środę (24.04), strażnicy miejscy interweniowali w sprawie spalania odpadów pochodzących z ogrodów działkowych. Funkcjonariusze patrolując teren miasta zauważyli w oddali duże zadymienie z okolic ulicy Fromborskiej.

Natychmiast udali się w jego kierunku, w celu stwierdzenia dokładnego źródła zadymienia. Okazało się, że na terenie jednych z rodzinnych ogrodów działkowych paliły się ogromne ilości odpadów, tj. gałęzie, trawa, liście, meble, worki foliowe i inne pochodzące z ogrodów.

Powiadomiono straż pożarną, która niezwłocznie przybyła na miejsce i ugasiła pożar. Zarząd danego ogrodu działkowego został zobowiązany do uprzątnięcia pozostałości po pożarze i innych dzikich wysypisk śmieci z terenu ogrodu.

W związku z często występującym problemem zaśmiecania i wypalania odpadów w okolicach ogrodów działkowych straż miejska rozważa możliwość umiejscowienia tam fotopułapek.

Przypominamy, że na terenie Gminy Miasto Elbląg ustanowiona jest selektywna zbiórka odpadów, także zielonych, dlatego spalanie ich jest zabronione i zagrożone mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Odpady te należy składować w workach lub pojemnikach, które następnie są odbierane i wywożone do Zakładu Utylizacji Odpadów. Taką samą karą zagrożone jest zanieczyszczanie i zaśmiecanie terenów ogólnodostępnych. Na terenach ogrodów działkowych we własnym zakresie należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów zielonych poprzez zastosowanie kompostownika.

Straż miejska kontroluje rodzinne ogrody działkowe pod kątem umiejscowienia pojemników na odpady, które według Uchwały Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg powinny znajdować się na ich terenie – 5 litrów na każdą działkę od kwietnia do listopada każdego roku.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w ElbląguKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oj #2722894 | 77.253.*.* 25 kwi 2019 19:44

    Co to za kara 500 zł? Jeżeli ktoś ma dużo odpadów, to razem z sąsiadami zrobi duże ognisko, zapłaci 500 zł kary, a później sąsiedzi dorzucą się do mandatu - niektórym to bardziej opłaca się.

    odpowiedz na ten komentarz