Nie ma co liczyć na przywrócenie „przygranicznego ruchu” z Rosją

2019-04-27 08:50:15(ost. akt: 2019-04-29 13:22:31)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Kiedy latem 2016 roku rząd wstrzymał możliwość przekraczania granicy z Rosja w ramach małego ruchu granicznego, na Warmii i Mazurach nie brakowało oburzenia. Jak wtedy zapowiadano, to tymczasowa decyzja. Niedługo minie trzeci rok, a łatwiejsze przekraczanie granicy z Obwodem Kaliningradzkim nadal jest, i będzie niemożliwe.
Decyzja o wstrzymaniu porozumienia o małym ruchu granicznym z Federacją Rosyjską zapadła latem 2016 roku tuż przed odbywającym się w Warszawie szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Po zakończeniu tych wydarzeń, rząd nie zdecydował się na przywrócenie możliwości łatwiejszego przekraczania granicy z Rosją dla mieszkańców terenów przygranicznych. Brak tej decyzji wywołał protesty, głównie na Warmii i Mazurach.

Pół roku później sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jakub Skiba stwierdził, iż "decyzja o kontynuowaniu zawieszenia umowy o zasadach małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską wynika w szczególności z potrzeby minimalizacji potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa sygnalizowanych przez właściwe polskie służby".

— Trzeba również podkreślić, że decyzja o zawieszeniu umowy o małym ruchu granicznym ma charakter czasowy i zostanie on przywrócony, gdy ustaną przesłanki, które stanowiły podstawę jego tymczasowego zawieszenia — zaznaczał.

Tymczasowe zawieszenie MRG trwa już blisko trzy lata.

— Decyzja o wstrzymaniu Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim powinna zostać zniesiona, jednak do tej pory tego nie uczyniono — przypomniała posłanka Elżbieta Gelert. — Uderza to w mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, przedsiębiorców i obniża perspektywy rozwoju terenów przygranicznych. Brak małego ruchu granicznego to realne straty dla biznesu i odpływ klientów korzystających z usług w przygranicznych miastach.

— Intencją umowy o zasadach małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską było ułatwienie nawiązywania i umacnianie relacji społecznych i gospodarczych między mieszkańcami strefy przygranicznej, niemniej korzystanie z tego instrumentu musi odbywać się z zachowaniem elementarnego zaufania, dobrej woli oraz zasad współpracy, co w kontekście negatywnych zjawisk powstałych po stronie Federacji Rosyjskiej zostało wbrew intencji strony polskiej nadwyrężone — wyjaśniła Renata Szczęch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. — Zawieszenie małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską wynika w decydującej mierze z czynników zewnętrznych, na które polski rząd nie ma bezpośredniego wpływu. Źródłem podjętych decyzji o zawieszeniu umów dotyczących zasad małego ruchu granicznego były przede wszystkim względy bezpieczeństwa i obowiązek jaki spoczywa na organach polskiej administracji w tym zakresie — skwitowała przedstawicielka resortu spraw wewnętrznych.

Wedle ministerialnych urzędników do negatywnych zjawisk, które w ostatnich latach się nasiliły, to m.in. rosnąca militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego, "której towarzyszy proces osiedlania się na tym obszarze kadr wojskowych oraz notowana, podwyższona aktywność służb specjalnych i innych resortów siłowych".

— Ponadto, poza wspomnianą militaryzacją, należy zwrócić uwagę na inne, potencjalnie niebezpieczne działania polegające m.in. na działalności wywiadowczej, cyberatakach oraz nacisku ekonomicznym — podała Szczęch.
Łukasz Razowski

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2734746 | 93.105.*.* 19 maj 2019 21:20

  Cześć, zapoznam się z Panem na dyskretne i sekretne randki. Liczę 22 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje faceta na dluzszy zwiazek. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis: http://czatkobiet.pl/ania22

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Narodowiec #2732499 | 77.253.*.* 15 maj 2019 06:38

  Spotkanie przedwyborcze z kandydatem do PE z ramienia Konfederacji Robertem Winnickim - Posłem na Sejm RP, Prezesem Ruchu Narodowego - 20.05.2019 godzina 18,00 Hotel "Arbiter" Elbląg Pl. Słowiański 2

  odpowiedz na ten komentarz

 3. skarpeta #2724021 | 83.9.*.* 28 kwi 2019 13:37

  precz z PIS precz z PIS MRG!! PRZYWRÓCIĆ MRG !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ignacy #2724006 | 217.99.*.* 28 kwi 2019 12:23

  Obwód Kaliningradzki jest pod względem wielkości trzecią bazą zaopatrzenia technicznego Armii Czewrwonej, po Podmoskowiju i Sachalinie. To żadna tajemnica i zawsze tak było. Tam czeka sprzęt wojenny i zaopatrzenie niezbędne dla funkcjonowania 500 tys zgrupowania wojsk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ja cię kręcę ...! #2723981 | 94.254.*.* 28 kwi 2019 11:25

  I POwróci słońce Peru i powróci 67dla wszystkich zniknie 500+ nie będzie 1000 dla nauczycieli dla policji ,straży = nic już nie będzie ... Ale ciemny lud będzie zadowolony no bo PIS-U nie będzie - JESZCZE RAZ CIEMNY LUD ! Tylko się nadajecie do tego żeby do tych rusków jeździć , więcej chyba do niczego .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (27)