Nad rzeką Elbląg budują Dom pod cisem. To będzie miejsce z duszą [zdjęcia]

2019-04-26 12:48:55(ost. akt: 2019-04-26 12:51:23)
Dom pod cisem nabiera już konkretnych kształtów

Dom pod cisem nabiera już konkretnych kształtów

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dom sąsiedzki, Centrum Integracji Społecznej oraz sklep społeczny powstaną pod adresem Stawidłowa 3 w Elblągu. Odkupiony od miasta przedwojenny budynek ESWIP wyburzyło i właśnie kończy go odtwarzać. Dom pod cisem ma być gotowy do końca czerwca. Będzie to wyjątkowe miejsce z duszą.
Przy ulicy Stawidłowej 3 od wielu lat niszczał budynek przemysłowy z 1905 roku. Przed wojną znajdowała się w nim mydlarnia, kamieniarz, potem tapicernia i magazyn. Niebawem w tym miejscu powstanie "Dom pod cisem", w którym swoją siedzibę znajdą ważne inicjatywy społeczne. Inwestycję realizuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które odkupiło przedwojenny budynek od miasta.

Ze względu na bardzo zły stan techniczny obiekty musiał jednak zostać wyburzony i odtworzony na nowo.

— Było to dla nas, budowlańców, ogromne wyzwanie. Szczególnie wymagająca jest elewacja główna budynku, która zostanie odtworzona do stanu pierwotnego. W tej chwili prace idą zgodnie z założonym harmonogramem, jesteśmy na etapie prac wykończeniowych wraz z zagospodarowaniem terenu. Liczę, że tak jak założyliśmy w planie, budowę ukończymy do końca czerwca tego roku — mówi Paweł Lemanowicz z firmy Elzambud, kierownik budowy.

Co znajdzie się w "Domu pod cisem"? Przeprowadzi się do niego pierwszy w Elblągu dom sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Będą tu sale warsztatowe, miejsce na spotkania mieszkańców i organizacji dzielnicowych, kawiarnia i podwórko z hamakami. To będzie miejsce otwarte dla wszystkich, do wymyślania i wdrażania inicjatyw społecznych, akcji samopomocowych, działań twórczych elblążan.

— Znajdzie się tu również Centrum Integracji Społecznej, które pomaga znaleźć pracę osobom, które z różnych powodów zostały wykluczone z rynku pracy. Poszukujący pracy będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie, niezależnie od sprawności, stanu zdrowia czy innych trudności życiowych. Centrum będzie ich wspierać doradczo i psychologicznie. W nowych pracowniach będą się uczyli zawodu, część może też znaleźć tu stałą pracę — mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP. — W Domu pod cisem powstanie też sklep społeczny. Będzie można kupić w nim używane produkty. Elblążanie będą tu mogli przekazać używane przedmioty, a zespół "CIS" je odnowi, naprawi i odsprzeda w sklepie. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na utrzymanie sklepu. Myślę, że to ważny trend światowy, by nie pozbywać się starych rzeczy, ale starać się je wykorzystywać maksymalnie.

Na Stawidłowej 3 będą też działały pracownie warsztatowe (m.in.stolarska, krawiecka, rękodzieła, w których zawodu będą się uczyli niepełnosprawni), a także mini hostel na 12 osób, kawiarenka i serwis rowerowy. Członkom ESWIP udało się także pozyskać od miasta kawałek dodatkowej działki, na której jeszcze w tym roku zostanie powołany do życia tzw. ogród społeczny.

— Powstanie on we współpracy z mieszkańcami, którzy zaprojektują go tak, jak tylko będą chcieli. Będzie tu można np. zrobić grilla, odpocząć na leżakach, czy pielęgnować rośliny - wszystko to zależy od mieszkańców. Zależy nam, żeby tak ogród, jak cały Dom pod cisem był miejscem, w którym rozwijają się postawy obywatelskie i społeczne, a mieszkańcy angażują się w życie swojej dzielnicy. Już teraz zapraszamy ich, a także organizacje i podmioty z dzielnicy Zawodzie oraz z całego miasta na spotkanie, które odbędzie się tutaj 16 maja — mówi Justyna Duks ze stowarzyszenia ESWIP.

Koszt budowy "Domu pod cisem" to 4 mln zł z czego 2,9 mln zł to środki unijne. Jednak potrzebne będzie również jego wyposażenie. W związku z tym stowarzyszenie ESWIP prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup wyposażenia pracowni. Każdy elblążanin może wesprzeć budowę Domu pod cisem. Wycena wyposażenia to około 100 tys. zł, połowę kwoty już udało się zebrać. Informacje o zbiórce znajdują się na stronie www.eswip.pl/budujznami.
Aleksandra Szymańska