Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Pogranicznicy czekają na nową siedzibę

2019-04-28 08:37:46 (ost. akt: 2019-04-29 15:18:09)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwa budowa nowej siedzimy Straży Granicznej w Elblągu. Inwestycja ma się przyczynić do skuteczniejszej odprawy na morskim przejściu granicznym. Jak podają służby prasowe pograniczników, nie ma to związku z przekopem Mierzei Wiślanej.

Kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, potwierdził, że w połowie kwietnia ruszyły prace związane z budową nowej siedziby dla funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Elblągu.

— Zabiegi o to trwały już od dość dawna, a przedsięwzięcie jest realizowane z udziałem środków unijnych niezależnie od przekopu Mierzei Wiślanej — mówi przedstawiciel pograniczników.

Inwestorem jest Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
— W historii będzie to druga po budowie nowego przejścia granicznego w Grzechotkach inwestycja realizowana przez wojewodę na terenie przejść granicznych z tak znaczącym udziałem środków unijnych — informują służby wojewody Artura Chojeckiego.

Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w listopadzie 2017 roku pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA a wojewodą.

„Głównym założeniem projektu jest dostosowanie do standardów wspólnotowych procedur kontroli ruchu granicznego na granicy zewnętrznej, która wymaga budowy i modernizacji infrastruktury przejść granicznych oraz uzupełnienia wyposażenia i sprzętu niezbędnego do przeprowadzania kontroli granicznej zgodnie ze standardami UE” — czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego.

Realizacja obejmuje m.in. budowę i wyposażenie budynku na potrzeby odpraw granicznych dokonywanych przez Morski Oddział Straży Granicznej w Elblągu, a co za tym idzie wyburzenie dotychczas użytkowanego budynku, wybudowanie boksów garażowych, boksów dla psów służbowych, miejsc parkingowych w miejscu wyburzonego budynku oraz dróg komunikacyjnych na potrzeby Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Według służb wojewody, „obiekt stanowić będzie w całości integralną część infrastruktury morskiego przejścia granicznego na zewnętrznej granicy UE i strefy Schengen. Wykorzystywany będzie do zapewnienie sprawnej i skutecznej odprawy granicznej na przejściu granicznym w Elblągu, obsługującym połączenia z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej”.

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, funkcjonariusze będą mogli rozpocząć urzędowanie w nowej siedzibie w trzecim kwartale 2020 roku — dodaje kpt. SG Juźwiak.
Łukasz RazowskiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hanysiak #3065745 | 83.8.*.* 2 maj 2021 13:13

    Myślałem, że nowa siedziba będzie miała adres Estyjska 1 :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pytek #2724439 | 83.25.*.* 29 kwi 2019 16:31

    A gdzie ???!!! - W którym miejscu ???!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz