Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

W Zjednoczonej Europie od 15 lat. Co nam dała Unia Europejska?

2019-04-29 15:14:21 (ost. akt: 2019-04-30 12:49:29)
Elbląg / panorama miasta

Elbląg / panorama miasta

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Ponad 1,2 mld złotych. Tyle środków z budżetu Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich 15 lat, pozyskały na różne inwestycje elbląskie instytucje miejskie, pozarządowe i prywatne.

1 maja 2004 roku Polska została włączona w struktury Zjednoczonej Europy. W tym roku obchodzimy jubileusz tego wydarzenia. Od poniedziałku (29.04) na ulicy Stary Rynek elblążanie i turyści mogą obejrzeć wystawę fotograficzną „15 lat Elbląga w Unii Europejskiej”.

— Tą wystawą chcieliśmy przybliżyć, co tak naprawdę my, elblążanie, mamy z tej Unii. Pamiętam ten czas 15 lat temu: duży entuzjazm i referendum, które bardzo istotnie mówiło, że chcemy przystąpić do Unii. Ja też należę do tych ludzi, którzy widzą duże szanse, że jesteśmy w Zjednoczonej Europie. Wystawą, którą dziś otwieramy, zrobiliśmy swoiste podsumowanie tych najważniejszych inwestycji, o których wielokrotnie w Elblągu mówiliśmy, o których kiedyś marzyliśmy i chcieliśmy, by one powstały — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Na kolorowych fotografiach można obejrzeć te inwestycje, na które w ciągu ostatnich 15 lat udało się pozyskać najwięcej pieniędzy. — To prawie 815 milionów złotych, przy czym należy również pamiętać o tzw. projektach miękkich, które są inwestycjami w ludzi jak np. podnoszenie jakości kształcenia, czy programy związane z kulturą i promocją. Łącznie to 1 miliard 260 milionów złotych środków unijnych, które pozyskaliśmy — dodaje Prezydent Elbląga.

Z unijnych pieniędzy udało się m.in. poprawić infrastrukturę drogową w Elblągu (droga nr 503 i 504, budowa Węzła Wschód, Trasy Unii Europejskiej, wiaduktu na Zatorze). Powstały także nowe obiekty, m.in. Ratusz Staromiejski, a największe zabytki starówki: wieża Katedry św. Mikołaja i Brama Targowa przeszły gruntowne modernizacje. Obiekty kultury: muzeum, Biblioteka Elbląska i Galeria El zostały odnowione lub są w trakcie remontów od piwnic po dach.

— Dziś nie wyobrażam sobie także rozgrywek sportowych bez hali sportowej na ulicy Grunwaldzkiej, mamy jeden nowy basen, a drugi został odnowiony. Dzięki środkom unijnym rozwija się edukacja, w tym zawodowa. Dzięki tej decyzji, która zapadła 15 lat temu, w Elblągu rozwija się praktycznie każda dziedzina życia — dodaje prezydent. — Trzeba też wspomnieć o tych środkach, które na różnego rodzaju inwestycje pozyskały spółdzielnie, organizacje pozarządowe czy firmy prywatne. Uważam, że dobrze wykorzystaliśmy szansę i środki, które były dostępne z UE. Nasze miasto się rozwija, a my realizujemy założone cele.
as


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB