Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

"My Polska, my Polacy". Tak elblążanie świętują Dzień Flagi [film+zdjęcia]

2019-05-02 13:56:39 (ost. akt: 2019-05-02 14:04:10)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo obchodzone zaledwie od 15 lat. Przez ten czas urosło do rangi jednego z najważniejszych w kalendarzu polskich świąt.

Marsz z flagą ulicą Stary Rynek spod Ratusza Staromiejskiego do Bramy Targowej, koncert Orkiestry Wojskowej i występ artystyczny w wykonaniu grupy Ence, Pence, Dance - takie atrakcje czekały na elblążan, którzy w czwartek (2.05) wzięli udział w corocznych obchodach Dnia Flagi.

— Godło państwowe, hymn i przywołane dziś barwy narodowe, to najważniejsze symbole Polaków, związane z tradycją naszych dziejów. Symbole te przez wieki reprezentowały naród i państwo polskie i wciąż silnie przemawiają do uczuć patriotycznych i obywatelskich, przyczyniają się do umocnienia więzi społecznych i pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy. Obchodzone dziś Święto Flagi można sprowadzić do symboliki dwóch kawałków płótna połączonego ze sobą w barwy narodowe — mówił podczas obchodów prezydent Elbląga Witold Wróblewski. — Lecz dla nas są to są symbole niosące treści i wartości największe. My Polska, my Polacy. Pamiętajmy również, że nasze barwy biel i czerwień stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państw. Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza również radosnego ich prezentowania.

Obchodzony w całej Polsce Dzień Flagi ma dla nas, elblążan, także lokalne znaczenie.

— Warto bowiem przypomnieć, że w ubiegłym roku Technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię Flagi Polski. To druga szkoła w kraju nosząca to zaszczytne imię. Możemy być również dumni, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego konsulatu w Stavanger — mówił prezydent Wróblewski. — Po wojennych zawirowaniach i przechowaniu jej przez naszych norweskich przyjaciół, flaga nie tylko znalazła nowe miejsce w Elblągu, na polskiej ziemi, ale również oddana pieczołowitej konserwacji, która przywróciła jej dawny blask. Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim i mam przypominać o szacunku, jakim darzymy barwy narodowe oraz o partnerskiej współpracy Elbląga z norweskim miastem Stavanger.
as
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB