Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

100 metrów bliżej nieba [zdjęcia]

2019-05-05 21:00:35 (ost. akt: 2019-05-05 22:32:04)
Wieża katedry św. Mikołaja

Wieża katedry św. Mikołaja

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Jadąc trasą szybkiego ruchu S7, czy to z północy na północ, czy też w kierunku odwrotnym, zbliżając się do Elbląga już z daleka dostrzegamy charakterystyczną wieżę średniowiecznego kościoła. To najwyższa budowla sakralna na wschód od Wisły w województwie warmińsko-mazurskim.

Wieża katedry św. Mikołaja ma wysokość 97 metrów. Imponująca budowla, którą zapoczątkowali w połowie XIII wieku średniowieczni rzemieślnicy, a przez następne stulecia rozbudowywali, podnosili ze zniszczeń, konserwowały następne pokolenia elblążan.

Wieża od kilku lat w sezonie letnim jest otwarta dla zwiedzających. Od 1 maja do 15 października każdy, komu nie będą straszne 366 stopnie i mała przestrzeń, może wejść na taras widokowy. Można stamtąd podziwiać nie tylko panoramę Elbląga, ale i okolice.

Na północy widok na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną, wschód to piękna Wysoczyzna Elbląska, a zachód i południe to bezkresne poldery Żuław. Taras jest wyposażony w kilka potężnych lunet, które są nieodpłatnie udostępnione.

Samo wejście na wieże też jest bezpłatne. Na miejscu można liczyć na pomoc profesjonalnej i bardzo życzliwej obsługi. Dni i godziny zwiedzania? Zobacz na zdjęciu!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wnętrza wieży oraz zdjęć z tarasu widokowego.
Marek Lewandowski