Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Alarmy bombowe podczas matur w szkołach. Również w Elblągu

2019-05-06 12:06:06 (ost. akt: 2019-05-07 09:55:56)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Trzy elbląskie szkoły średnie otrzymały dziś (6.05) wiadomości o tym, że w placówkach ktoś podłożył ładunki wybuchowe. Takie informacje otrzymało w poniedziałek wiele szkół na terenie całej Polski. Elbląski ratusz jednak uspokaja - maile mają małą wiarygodność. W naszym mieście matury ruszyły bez przeszkód.

W poniedziałek w całym kraju rozpoczęły się matury. Zanim maturzyści przystąpili do egzaminów, nieustalone na chwilę obecną osoby starały się zakłócić ich przebieg. Do wielu szkół w całym kraju wpłynęły bowiem wiadomości o rzekomym podłożeniu ładunku wybuchowego. Zgodnie z procedurami, każda taka informacja musiała zostać dokładnie sprawdzona. W szkołach pojawili się policjanci, których działania zabezpieczali strażacy i ratownicy medyczni.

Informacje o podłożonym ładunku wybuchowym otrzymały także trzy szkoły średnie w Elblągu: Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 oraz Szkoły Anglojęzyczne Regent. Wszystkie trzy szkoły zostały sprawdzone. Okazało się, że to były fałszywe alarmy, egzaminy ruszyły bez przeszkód.

Elbląski ratusz wiedział już wcześniej, że w dniu rozpoczęcia matur, do naszych szkół mogą napływać informacje o o rzekomym zagrożeniu bombowym.

— Takie pismo otrzymaliśmy z Komendy Głównej Policji jeszcze w czwartek. Zostało ono przekazane do wszystkich elbląskich szkół średnich z informacją, że wiarygodność tych e-maili będzie niska. Jednocześnie otrzymaliśmy informację, że również Centralne Biuro Śledcze zakwalifikowało te e-maile jako wiadomości o niskiej wiarygodności — mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Poniżej publikujemy informację dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcina Smolika, z  6 maja 2019 r. dotycząca przebiegu egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym:

"Centralna Komisja Egzaminacyjna została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r. Działania te mają polegać na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych.

W ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi ustalony został sposób i harmonogram działań. Informacja o działaniach opisanych w pierwszym akapicie została przekazana do wszystkich miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich komend policji. O działaniach tych zostali również poinformowani wszyscy kuratorzy oświaty oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzany jest egzamin maturalny. Dyrektorzy szkół otrzymali informację o sposobie postępowania w przypadku otrzymania mailowej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że:
• 122 szkoły zgłosiły do OKE informację o otrzymaniu drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Szkoły przekazały informację do odpowiednich służb, które dokonały sprawdzenia budynków. Wszystkie alarmy były fałszywe.
• w 61 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 (zgodnie z harmonogramem)
• w 57 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem; wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut
• w trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu; na czas trwania sprawdzenia egzamin został zawieszony, zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu prowadzenia czynności sprawdzających przez służby
• w jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do egzaminu w czerwcu.

Centralna Komisja Egzaminacyjna pozostaje w stałym kontakcie z KG Policji oraz CBŚP".
asKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Znowu? #2727411 | 95.90.*.* 6 maj 2019 16:20

  Nie można by tych lewaków wysłać na Antarktydę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. dsa #2727367 | 188.146.*.* 6 maj 2019 14:18

  Znowu Broniarz z KODem się bawi,tym razem w terrorystów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. repty #2727350 | 81.190.*.* 6 maj 2019 14:06

  Dorwać tych KODziarzy co to rozsyłają... Skazać ich na dożywocie za terroryzm!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jakub #2727323 | 176.221.*.* 6 maj 2019 13:30

  Ktoś bardzo brzydko się bawi. Maturzyści i bez tego mieli bardzo trudny okres. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną złapani i przykładnie ukarani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. gość #2727312 | 77.253.*.* 6 maj 2019 13:11

  totalniacy koniecznie nie chcą dopuścić do matur? SBeckiemetody.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)