Elbląg uczcił 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej [zdjęcia]

2019-05-08 14:04:29(ost. akt: 2019-05-08 14:12:29)

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

Punktualnie o godzinie 12 przed grobami bohaterów II wojny światowej odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów oraz władz samorządowych i przedstawicieli różnych organizacji społecznych.

— Wspominamy 74. rocznicę największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi — mówił wiceprezydent miasta Janusz Nowak. — W Polsce II wojna oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską oraz ogromne nie do oszacowania straty materialne.

Z kolei Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że historia narodu Polskiego jest bogata.

— Zna smak pogardy, terroru, wielu klęsk, ale i zwycięstwa — podkreślił. — Jest to historia zmagań o godność i wolność narodową. Oddajmy więc cześć i honor żołnierzom, którzy walczyli o wolność Polski — zaapelował.

Wicewojewoda Sławomir Sadowski dodał.

— Dzisiaj oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli o Polskę, ponieważ my straciliśmy elity, oficerów lekarzy, uczonych, polityków, ludzi kultury i wielu innych. Wojna jest straszna i musimy pamiętać, aby przekazywać wiedzę następnym pokoleniom o tym, co się wydarzyło, z nadzieją na świat bez konfliktów — mówił.

8 maja 1945 r. w Karlhorst o godz. 22.30 marszałek Georgij Żukow przyjął od feldmarszałka Wilhelma Keitla bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych. Tym samym datę 8 maja przyjęto jako oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie.
Konrad Uściński