W czerwcu nad rzeką Elbląg powstanie otwarty ogród społeczny

2019-05-11 15:10:53(ost. akt: 2019-05-13 12:01:59)
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

To będzie miejsce, gdzie mieszkańcy dzielnicy Zawodzie i wszyscy elblążanie będą mogli odpocząć na leżakach i hamakach, zrobić grilla, czy pielęgnować rabaty z kwiatami. Po drugiej stronie rzeki Elbląg powstaje niezwykły ogród społeczny.
Przy ulicy Stawidłowej 3 od wielu lat niszczał budynek przemysłowy z 1905 roku. Przed wojną znajdowała się w nim mydlarnia, kamieniarz, potem tapicernia i magazyn. Niebawem w tym miejscu powstanie "Dom pod cisem", w którym swoją siedzibę znajdą ważne inicjatywy społeczne. Inwestycję realizuje Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które odkupiło przedwojenny budynek od miasta.

W tej chwili prace budowlane są już na ukończeniu. W Domu pod cisem znajdzie się m.in. pierwszy na Zawodziu Dom sąsiedzki, Centrum Integracji Społecznej oraz sklep społeczny. Na Stawidłowej 3 będą też działały pracownie warsztatowe (m.in.stolarska, krawiecka, rękodzieła, w których zawodu będą się uczyli niepełnosprawni), a także mini hostel na 12 osób, kawiarenka i serwis rowerowy.

Członkom ESWIP udało się także pozyskać od miasta kawałek dodatkowej działki, na której jeszcze w czerwcu zostanie powołany do życia tzw. ogród społeczny.

— Powstanie on we współpracy z mieszkańcami, którzy zaprojektują go tak, jak tylko będą chcieli. Będzie tu można np. zrobić grilla, odpocząć na leżakach, czy pielęgnować rośliny — mówi Justyna Duks ze stowarzyszenia ESWIP. — Ogród chcemy organizować wspólnie z mieszkańcami Zawodzia, działającymi tu organizacjami i przedsiębiorstwami. Nadać mu funkcje, zgodnie z potrzebami nas wszystkich.

Ogród społeczny będzie miejscem dla każdego, dlatego liczy się każdy głos w tej sprawie. Pierwszym krokiem w tworzeniu koncepcji będzie… spotkanie przy grillu! Stowarzyszenie ESWIP zaprasza na wspólne opracowanie projektu ogrodu oraz do obejrzenia przykładów takich miejsc w Polsce i na świecie.

— Jeśli chcesz, aby było to nasze wspólne miejsce, włącz się. Do zobaczenia na grillu 16 maja przy ul. Stawidłowej 3, zaczynamy o godzinie 16 – dodaje Justyna Duks.
as