Remont pasłęckich murów z kontrowersjami w tle

2019-05-14 07:25:08(ost. akt: 2019-05-15 11:25:04)
Mury obronne w Pasłęku

Mury obronne w Pasłęku

Autor zdjęcia: UM w Pasłęku

Plan odnowy murów miejskich w Pasłęku cieszy zapewne wszystkich mieszkańców. Nie wszystkim z nich jednak zgadzają się wyliczenia co do wartości zaplanowanych prac. Według władz miasta to jednak jedynie kwestia „niezrozumienia”.
Na początku roku władze Pasłęka podpisały umowę z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego na dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja miasta – remont murów obronnych w Pasłęku”. W wyniku podpisanej umowy gmina otrzymała ponad 8,5 miliona złotych dofinansowania, i – jak podkreślili pasłęccy urzędnicy – jest to największe dotychczas pozyskane przez pasłęcki samorząd jednorazowe dofinansowanie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Remont odcinka tysiąca metrów murów będzie kosztował łącznie około 16,5 miliona złotych.

Tymczasem pojawiły się pewne kontrowersje, jeśli chodzi o wydatki, które będzie musiało ponieść miasto.

— Inwestycja pod nazwą „Remont murów obronnych w Pasłęku” jest potrzebna i na pewno cieszy fakt otrzymania dofinansowania unijnego na ten cel — zauważyła grupa pasłęckich radnych Damian Olbryś, Anna Sielawa i Elżbieta Hulanicka. — Niemniej, pomimo uzyskanych środków zewnętrznych, realizacja wspomnianego zadania wymaga znaczącego wkładu własnego gminy, co z kolei jest dużym wyzwaniem finansowym dla naszego budżetu.

Jak informują radni, w sprawozdaniach z działalności międzysesyjnej burmistrz Pasłęka prezentował kwoty wkładu własnego gminy na ten cel. Te jednak, jak podkreślili przedstawiciele mieszkańców, znacząco różnią się od kwot zawartych w uchwałach dotyczących inwestycji. A różnica ta ma być niemała, bo wynosząca aż 3,5 miliona złotych!

— Z protokołu VII sesji wynika, że ta kwota ma być przeznaczona na "wykonanie szlaku spacerowego wokół murów z oświetleniem, ławkami oraz nasadzeniem zieleni" — czytamy w interpelacji radnych. — Naszym zdaniem wykonanie podstawowych prac z zakresu remontu murów obronnych już w znacznym stopniu obciąży budżet gminy i nie jest racjonalne wydanie dodatkowych 3,5 miliona złotych w sytuacji, gdzie na realizację czeka wiele pilniejszych inwestycji. Mamy obawy, że inne inwestycje zostaną zbyt mocno odłożone w czasie bądź nie ujęte w budżetach na przyszłe lata.

Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka nie ukrywał zdziwienia obliczeniami radnych. Jak wyjaśnił, w lutym poinformował, że trzy etapy remontu murów w sumie wyniosą blisko 13 milionów złotych, co wynikało z kosztorysu opracowanego w I kwartale 2018 roku. Według burmistrza, koszty te były podane w czasie składania wniosków o dofinansowanie remontu murów. Z kolei później podane na sesji rady kwoty w sumie opiewały na blisko 16,5 miliona. To kosztorys inwestorski uaktualniony w październiku 2018 roku, powiększony o koszty nadzoru oraz kwotę promocji związaną z uzyskaniem dotacji.

— Nie jestem w stanie ustalić, skąd radni wysnuli taki wniosek, iż dodatkowa kwota 3,5 miliona złotych ma być przeznaczona na "wykonanie szlaku spacerowego wokół murów z oświetleniem, ławkami oraz nasadzeniem zieleni" — odpowiedział. — Aby podnieść wydatki inwestycyjne, zadanie musi być wpisane do budżetu gminy. Wspomnianego zadania nie ma w budżecie. Skąd więc miałyby być w budżecie gminnym środki na wskazany przez radnych cel? W tej chwili należy założyć, że doszło do niezrozumienia przez państwa radnych informacji przekazanych na sesji rady — podsumował gospodarz Pasłęka.

Łukasz RazowskiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2738017 | 82.145.*.* 26 maj 2019 23:45

    Weźcie się w tej gazecie do roboty!!! Od kilku dni jakaś dziwka robi sobie z gazety tablicę ogłoszeń seksualnych a wy nie reagujecie. Ale niech tylko ktoś napisze "źle" o Ukraińcach, to od razu wpisy znikają. Popiszcie się teraz szybkością .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gniew! #2731841 | 109.241.*.* 14 maj 2019 09:21

    UE to zło!

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)