Napadł na 23-latka i ranił go nożem. Dziś usłyszał wyrok

2019-05-14 14:59:29(ost. akt: 2019-05-15 09:49:37)

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

Na dwa lata więzienia skazał sąd 19-letniego Kacpra D., który jesienią 2018 roku ranił nożem 23-latka na targowisku miejskim. Poszło o niezapłacony dług.
Z ustaleń śledczych wynikało, że feralnego dnia doszło do szarpaniny pomiędzy 23-latkiem a 19-latkiem. Starszy nie chciał oddać e-papierosa oraz telefonu komórkowego, których zażądał od niego 19-latek. Ten posługując się nożem zadał cios w nogę swojej ofiary, powodując u niego rozległą ranę kłutą uda lewego. Szarpał i bił go pięściami po twarzy i w końcu uciekł ze zrabowanymi przedmiotami, które były warte 250 zł.

Po kilku dniach od zdarzenia 19-latek sam zgłosił się na komendę i w październiku 2018 roku zeznał, że tego dnia poszedł na targowisko w charakterze "obrońcy" swojego młodszego kolegi, któremu pokrzywdzony w tej sprawie był winien pieniądze. Kacper D. wyjaśniał, że wziął ze sobą mały, kuchenny noż do samoobrony. Na targowisku między 19-latkiem a 23-latkiem doszło do wymiany zdań, a potem do rękoczynów. Kacper D. miał wyjąć nóż, którym poszkodowany 23-latek miał się zadrasnąć w trakcie szarpaniny. Jako "zapłatę" za dług agresor zabrał telefon i e-papierosa.

Proces Kacpra D. rozpoczął się w lutym br. Podczas rozprawy Kacper D. zmienił jednak wcześniejsze zeznania i stwierdził, że noż miał w kieszeni, a w trakcie szarpaniny poszkodowany miał się na niego przewrócić i nadziać się na ostrze.

— To było zwykłe nieporozumienie — tłumaczył wtedy 19-latek dodając, że na początku zeznawał inaczej bo tak mieli mu doradzać policjanci, gdy ten zgłosił się na komendę i był przesłuchiwany. W trakcie procesu nie potrafił jednak wskazać, jacy funkcjonariusze i gdzie dokładnie mieli mu tak doradzać. Po raz pierwszy oskarżony był także przesłuchiwany w prokuraturze, a nie na komendzie policji, o czym już podczas pierwszej rozprawy przypomniał mu sędzia. — Każda wersja, którą pan podaje jest inna. Nie daje pan możliwości sądowi uwierzyć w którąkolwiek z nich — podkreślał w lutym br. Tomasz Piechowiak.

Proces Kacpra D. zakończył się we wtorek (14.05). Wydając w tej sprawie wyrok sędzia Tomasz Piechowiak nie dał wiary słowom oskarżonego.

— Poszkodowany nie mógł sam nadziać się na noż, wykluczył to biegły. Nóż nie mógł także przebić nogawki spodni oskarżonego, gdy ten kucał nad pokrzywdzonym i wtedy uderzyć go w nogę. Nawet zdrowy rozsądek wskazuje na to, że jest to raczej niemożliwe — mówił sędzia Piechowiak.

Za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi kara więzienia nie krótsza niż trzy lata pozbawienia wolności. Kacper D. we wtorek usłyszał wyrok dwóch lat bezwzględnego więzienia.

— Sąd zadecydował o nadzwyczajnym złagodzeniu kary biorąc pod uwagę młody wiek oskarżonego a także to, że nie był on nigdy karany, wcześniej uczył się i pracował. Oskarżony ma również stwierdzone ADHD, niedawno urodziło mu się także dziecko, które wymaga szczególnej opieki, gdyż ma problemy zdrowotne — tłumaczył sędzia Piechowiak. — Zasądzona kara ma działać na sprawcę młodocianego wychowawczo.

Proces Kacpra D. mógł zacząć się znacznie wcześniej i równie szybko się zakończyć, o czym także przypominał sąd.

— Wpłynęła na to jednak sama postawa oskarżonego, który zmieniał wyjaśnienia i dlatego zachodziły obawy matactwa procesowego w tej w sprawie. To nauczka na przyszłość — dodał sędzia.

Na poczet kary sąd zaliczył Kacprowi D. okres tymczasowego aresztowania, od października 2018 roku do 14 maja br. Na prośbę 23-latka uchylił mu także stosowany wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

— Bardzo żałuję tego zdarzenia — mówił po ogłoszeniu wyroku Kacper D.
Orzeczenie jest nieprawomocne. Przysługuje od niego odwołanie.
as

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PL #2732264 | 37.47.*.* 14 maj 2019 17:30

  Brawoo 2 lata będzie pierdział w celi żarł i odpoczywał na kosz podatnika Potem wyjdzie i dalej będzie z kosą latał

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Patoląg #2732240 | 83.5.*.* 14 maj 2019 17:13

  nic dodać, nic ująć

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan #2732212 | 188.146.*.* 14 maj 2019 16:25

  Elbląg to zagłębie takiej patologii, że książki z dziedziny socjologii można o tym pisać. Nic tylko bombę zrzucić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. trol warmiński #2732172 | 83.28.*.* 14 maj 2019 15:44

  Kara nie krótsza jak trzy lata ,a dostał dwa .To po co takie prawo , jak nawet sąd może je sobie zmienić???

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz