środa, 4 sierpnia 2021. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Wymień odpady na rośliny. 12. edycja Elbląskich Dni Recyklingu

2019-05-15 13:34:46 (ost. akt: 2019-05-15 14:35:00)
Już w sobotę VII Elbląskie Dni Recyklingu

Już w sobotę VII Elbląskie Dni Recyklingu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Festyn dla mieszkańców z okazji 12. Elbląskich Dni Recyklingu odbędzie się już w najbliższą sobotę (18.05) na pl. Jagiellończyka. Tradycyjnie chętni będą mogli wymienić odpady na rośliny i ekologiczne gadżety.

Sobotni festyn na pl. Jagiellończyka rozpocznie się o godz. 10 i potrwa pięć godzin. Tradycyjnie już ze oddane odpady będą przyznawane punkty, które następnie będzie można wymienić na kwiaty, krzewy owocowe takie jak malina czy agrest oraz iglaki. W sumie Zakład Utylizacji odpadów ma do rozdania ok. 4 tysiące roślin.

— Idea festynu od lat jest niezmienna. Chcemy propagować segregację śmieci wśród elblążan. Mamy obowiązek myśleć o przyszłych pokoleniach i zostawić im w spadku po nas czyste środowisko. Muszę przyznać, że łatwiej nam przekonać do segregacji dzieci i młodzież, bo oni od przedszkola są uczeni tych zasad. Trochę trudniej jest ze starszym pokoleniem. Tymczasem nas wszystkich obowiązują te zmiany — mówi Andrzej Lemanowicz, dyrektor ZUO. w Elblągu.

Zasady akcji „Zamień odpadki na kwiatki” są takie same, jak co roku. Odpady będą wymieniane na punkty. I tak po jednym punkcie otrzymamy za 5 zużytych baterii, 2 kilogramy makulatury, 5 aluminiowych puszek, 5 opakowań z tworzyw sztucznych, 3 sztuki opakowań szklanych, 3 sztuki opakowań po płynnej żywności i napojach czy 30 nakrętek. Za telewizor, komputer lub monitor dostaniemy 5 punktów. Uzbierane punkty będzie można z kolei wymienić na rośliny. Za 40 pkt. dostaniemy iglaka, za 30 - krzew owocowy, a za 20 - bylinę lub kwiat. — W pierwszym roku festynu zebraliśmy cztery tony odpadów. W ubiegłym, było już ich 15 ton. Idea tej zabawy przyjęła się w Elblągu, a mieszkańcy miasta chętnie biorą w niej udział — mówi Eliza Leszczyńska-Rogalska z ZUO w Elblągu.

Podczas sobotniego festynu zostaną także zorganizowane warsztaty ekologiczne, konkursy i zabawy. Dzieci będą mogły pobawić się na dmuchanym zamku lub pomalować buźkę. Wszystkie te atrakcje są darmowe.


as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB