Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Nowy sprzęt, mundury i komenda. Elbląscy strażacy świętują

2019-05-18 10:02:40 (ost. akt: 2019-05-19 15:07:17)
Komendant Łukasz Kochan

Komendant Łukasz Kochan

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Bez zastanowienia rzucają się – dosłownie – w ogień, by chronić zdrowie, życie i ludzki dobytek. Strażacy z powiatu elbląskiego obchodzą swoje święto. O tym, co się dzieje w Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu opowiada kpt. mgr inż. Łukasz Kochan.

W tym roku strażacy z powiatu elbląskiego świętować będą poza Elblągiem?

Powiatowe Dni Strażaka w tym roku zaplanowaliśmy w Pasłęku. W poprzednich latach odbywały się w Elblągu. Jedna nasza jednostka stacjonuje jednak właśnie w Pasłęku, stąd taka inicjatywa, by uroczystości przenieść do tego miasta. Zaplanowaliśmy prezentację sprzętu strażackiego, akademię, podczas której nadamy odznaczenia i awanse. Nastąpi także przekazanie z zasobów Komendy Miejskiej w Elblągu samochodu średniego ratunkowo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej. Ulicami Pasłęka przejedzie też kolumna wozów strażackich, a w parku ekologicznym odbędzie się Msza święta i zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarnych z gminy Pasłęk.

Już sam opis tego wydarzenia skłania do zadania kolejnych pytań. Zacznijmy od sprzętu, jakim dysponuje elbląska i pasłęcka straż…

Tak, poprzedni tok pod tym względem był bardzo dla nas dobrym rokiem. Do służby w elbląskiej jednostce ratowniczo-gaśniczej przy ulicy Bema trafiła nowa autodrabina o wysięgu 39 metrów, która zastąpiła wysłużoną już, 25-letnią starą autodrabinę. Koszt zakupu to ponad 2,5 miliona złotych z unijnego projektu. Do tej samej jednostki trafił też nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, kwota zakupu to ponad 950 tysięcy złotych w tym dofinansowanie z funduszu ochrony środowiska i z budżetu państwa. Środki przekazały również władze Elbląga i wojewoda warmińsko-mazurski. Kolejnym samochodem operacyjnym, który trafił do komendy miejskiej, to auto za kwotę ponad 70 tysięcy ze środków komendanta głównego i wojewody. Do jednostki numer 2 przy ulicy Browarnej trafił z kolei nowy quad za ponad 60 tysięcy. Na tym nie koniec. Trafiły bowiem do nas dwa samochody używane, jeden z Najwyższej Izby Kontroli oraz ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. W tym roku do służby trafił również nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który stacjonuje w Pasłęku. Wymieniliśmy też m.in. sprzęt łączności na kwotę 70 tysięcy złotych.

Wiele osób zauważyło, że część strażaków na akcję rusza w innych kombinezonach, niż dotychczas?

Zgadza się. Swoim zarządzeniem komendant główny wprowadził nowy wzór umundurowania strażaków, zarówno dla członków Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych. Zmienił się kolor, teraz jest piaskowy. Nowy mundur składa się z trzech części a nie dwóch jak dotychczas. Do tej pory strażacy dysponowali kurtką i spodniami. Teraz dodatkowo oprócz grubej kurtki i spodni, służących do gaszenia pożarów, doszła lekka kurtka służąca do zabezpieczenia strażaka np. podczas akcji przy wypadkach drogowych.

No właśnie. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, ale dziś strażacy częściej właśnie interweniują np. w przypadku wypadków, niż pożarów?

Tak, to prawda. Zmieniły się dysproporcje dotyczące naszych akcji. Wiele, wiele lat temu strażacy przede wszystkim jeździli do gaszenia pożarów. Dziś „obsługujemy” więcej miejscowych zagrożeń, a więc wynikających z rozwoju cywilizacyjnego jak właśnie wspomniane wypadki. W 2018 roku było 684, a miejscowych zagrożeń 1157. Proszę zauważyć tę dysproporcję.

Jak współpracuje się strażakom z PSP z ochotnikami?

Z całą odpowiedzialnością, jako strażak zawodowy, ale także jako druh-ochotnik, bo równocześnie jestem członkiem OSP, muszę powiedzieć, że ochotnicy to nasze ramie zbrojne, z którym ściśle współpracujemy. Bez tej poręki nie wyobrażamy sobie realizowania naszych obowiązków. Bez wsparcia druhów, ich pomocy na wysokim poziomie, nie bylibyśmy w stanie interweniować we wszystkich zdarzeniach, z którymi strażacy mają do czynienia.

A czy młodzi ludzie z regionu garną się do służby strażackiej?

Jest wielu młodych ludzi, którzy wstępują do OSP, których my szkolimy. Jest naprawdę mnóstwo dzieciaków, które wstępują do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Druhów nie brakuje, oni mają w sercu społeczną służbę i zawsze odpowiadają na nasze wezwanie.

Wyszkoleni, chętni do niesienia pomocy strażacy dysponujący nowym sprzętem to jedno. Ale gdzieś strażacy muszą stacjonować…?

Tak. W 2018 roku udało nam się skorzystać ze wsparcia wojewody warmińsko-mazurskiego, który udzielił wsparcia na kwotę 1,7 milina złotych za które do dokonano termomodernizacji dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych – nr 2 przy ulicy Browarnej oraz nr 3 w Pasłęku. To było naprawdę ogromne wsparcie, bo koszty utrzymania tych budynków sprawiały wielkie problemy. Znacznie poprawił się komfort pełnienia służby. Ponadto udało się wyłonić wykonawcę dokumentacji, który przygotuje projekt budowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej wraz z JRG nr 1. Ta dokumentacja została wykonana, a dziś już stoimy na placu budowy przy ulicy Łęczyckiej. Mury się już wznoszą.

Proszę jeszcze o informację na temat sportowej aktywności elbląskich strażaków.

Rzeczywiście, mamy w szeregach takich ludzi. Na przykład Adrian Durma, który trenuje kickboxing. Strażak ten osiąga doskonałe wyniki, nie tylko na arenach krajowych, ale i europejskich. Jest też Wojciech Załuski, trenujący kajakarstwo z sukcesami na torach międzynarodowych zawodów. To bardzo dobra wizytówka naszej służby, że w naszych szeregach są sportowcy, którzy osiągają doskonałe wyniki. A to przekłada się na sprawność w służbie.


Rozmawiał Łukasz Razowski

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu kpt. mgr inż. Łukasz Kochan jest członkiem OSP w Braniewie. W ramach zasadniczej służby wojskowej odbywał służbę w wojskowej straży pożarnej w Braniewie. Następnie jako strażak szeregowy rozpoczął służbę w Państwowej Straży Pożarnej, zdobywając kolejne szczeble w strażackiej hierarchii, jednocześnie kończąc wszystkie szkoły pożarnicze w kraju, m.in. Szkołę Podoficerską PSP w Bydgoszczy, czy Szkołę Główną Służby Pożarniczej, a także studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Komendantem Miejskim w Elblągu został w maju 2016 roku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2734755 | 93.105.*.* 19 maj 2019 21:21

    Cześć, zapoznam się z Panem na dyskretne i sekretne randki. Liczę 22 wiosen jestem po rozwodzie i nie oczekuje faceta na dluzszy zwiazek. Zachęcam do kontaktu przez ten serwis: http://czatkobiet.pl/ania22

    ! - + odpowiedz na ten komentarz