środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Piłki lądujące na ogrodzeniach orlików… pękają? [Zdjęcia]

2019-05-21 13:49:20 (ost. akt: 2019-05-21 20:19:00)
Orlik w Elblągu

Orlik w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Elbląskie Orliki od lat cieszą się popularnością wśród młodzieży. Pojawiły się jednak niepokojące informacje — mieszkańcy podejrzewają, że ogrodzenia boisk mogły zostać źle zainstalowane, a przez to pękają piłki.

Jak po każdej zimowej przerwie, od początku marca wznowiły swoją działalność elbląskie orliki. Jest ich w Elblągu siedem: przy Szkole Podstawowej nr 4, SP 6, SP 9, SP 14, SP16, Zespole Szkół nr 1 oraz Gimnazjum nr 2.

Co prawda boiska te funkcjonują od wielu lat, ale tej wiosny do naszej redakcji zaczęły docierać informacje o przypadkach pękania piłek na ogrodzeniach orlików. Nasi czytelnicy zasugerowali, że być może niektóre z nich zostały źle zamontowane, bo na szczycie znajdują się ostre wypustki. To właśnie na tych elementach konstrukcji mają być uszkadzane piłki.

— Gdy przyjrzymy się ogrodzeniu, można zauważyć, że strona siatki przy ziemi jest bez wypustek, a ta na górze, z wypustkami, jakby ogrodzenie miała utrudniać wspinaczkę — zauważył pan Krzysztof, jeden z czytelników. — Być może zostały zainstalowane na odwrót, być może wypustki powinny być dla poprawy stabilności ogrodzenia zanurzone w ziemi?

Po sprawdzeniu okazało się, że faktycznie, u szczytu ogrodzenia są wspomniane elementy, o które rzeczywiście pechowo kopnięta piłka może się nadziać, i pęknąć.

Jak czytamy w informacjach rządowej strony poświęconej orlikom, administrację i zarządzanie tymi boiskami, a więc m.in. za stan techniczny, ustalenie regulaminu i rezerwacje obiektu odpowiedzialny jest samorząd, który wybudował kompleks. Zatem „wszelkie nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania kompleksu, a w szczególności jego stanu technicznego zgłaszać należy do właściwych osób”.

Tymczasem do elbląskiego ratusza nie wpłynęły tego typu niepokojące informacje.

— Pytaliśmy animatorów, osób opiekujących się orlikami o tę sprawę i oni nic nie wiedzą — powiedział nam Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Nie oznacza to, że takie zdarzenia jak pękanie piłek na ogrodzeniu nie mogły mieć miejsca. Młodzież często nie wie, gdzie i do kogo może zgłaszać takie informacje.

Jak jednocześnie zapewnił przedstawiciel władz miasta, wszystkie boiska typu orlik w mieście zostały wykonane według projektu, który obowiązuje wszystkie obiekty tego typu. Dlatego też nie należy spodziewać się przeprowadzenia ich modernizacji.

Przypomnijmy, rządowy program Moje Boisko — Orlik 2012 zostały przedstawiony przez premiera Donalda Tuska podczas expose w 2007 roku. Szczegóły przygotowało ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zakładały one budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym w każdej gminie w całym kraju. Założeniem programu było udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.

Data 2012 ujęta w nazwie programu nie pojawiła się przypadkowo — program był prowadzony równolegle do przygotowań do organizacji mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku.

Łukasz Razowski


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736220 | 93.105.*.* 22 maj 2019 07:43

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    odpowiedz na ten komentarz

  2. domi #2735965 | 78.88.*.* 21 maj 2019 18:44

    W życiu nie widziałam tematu bardziej z du...y wziętego. Prokuratora wezwijcie, żeby śledztwo przeprowadził. Schodzicie na dziennikarskie psy Dzienniku Elbląski...

    odpowiedz na ten komentarz