Niedziela, 11 czerwca 2023. imieniny: Barnaby, Benedykta, Flory

Dzieci z okolic Elbląga czekają na rodziców zastępczych

2019-05-24 11:32:27 (ost. akt: 2019-05-25 21:23:42)
Rodzina

Rodzina

Autor zdjęcia: Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Kilkadziesiąt najmłodszych mieszkańców powiatu elbląskiego czeka na swój – nie tyle nowy dom – co nową rodzinę. Przedstawiciele powiatu apelują do osób, które są w stanie podołać temu trudnemu, ale i niezwykle szlachetnemu zadaniu, by zdecydowały się zostać rodzicami zastępczymi.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych oraz prowadzenia rodzinnych domów dziecka. „Poszukujemy ludzi, którzy chcą i mogą tworzyć rodziny zastępcze dla dzieci pozbawionych możliwości wychowywania się w rodzinach biologicznych” – apelują pracownicy centrum.

— W placówce opiekuńczo-wychowawczej przebywa ponad 40 dzieci — poinformowała Magdalena Paradowska, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu. — Jeśli ktoś z terenu powiatu elbląskiego ma potrzebę, czuje się na siłach, by zapewnić im opiekę, to zachęcamy do zgłaszania się.

Rodzicami zastępczymi mogą być małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, które m.in. zapewnią należytą opiekę nad dziećmi; nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz nie jest ona im ograniczona; są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone: zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa.

— Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodzica zastępczego i spełniające warunki kierowane są na bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze — podaje Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego. — Głównym celem szkolenia jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wychowywania dziecka. Prosimy wszystkie osoby, które chciałyby pomóc dzieciom pozbawionym miłości i ciepła domu rodzinnego o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, organizatorem Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Rodzice zastępczy mogą liczyć na pomoc państwa w trudzie opieki nad młodymi mieszkańcami powiatu elbląskiego. Rodzina niezawodowa otrzymuje ponad tysiąc złotych na dziecko, do tego dodatki jak np. do wypoczynku, oraz środki z programu „500 plus”. Z kolei zawodowa rodzina (która wcześniej była co najmniej 3 lata niezawodową rodziną zastępczą i przeszła dodatkowe szkolenia) otrzymuje ponad 2 tysiące, a lata opieki wliczają się do lat pracy.

Pieniądze jednak to nie wszystko. Najważniejsze jest stworzenie ciepłego, bezpiecznego domu i rodziny młodym ludziom.

W sprawie sprawowania pieczy zastępczej można kontaktować się za pomocą maila: sekretariat@pcprelblag.pl oraz pod nr tel. 55 233 62 82 wew. 17 lub 22.

raz