Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Niepełnosprawni pokażą, że są pełnowartościowymi obywatelami

2019-06-03 14:04:27 (ost. akt: 2019-06-04 13:38:53)

Autor zdjęcia: Pixabay

Piątego czerwca przemarszem przez miasto rozpocznie się Elbląski Tydzień Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki. Wydarzenie to odbędzie się już po raz 27.

Organizatorka Tygodnia Osób Niepełnosprawnych Teresa Bocheńska wypowiedziała się następująco. - Pierwszy Tydzień Osób Niepełnosprawnych miał miejsce już na początku naszej działalności, powstał on wzorem Tygodnia Walki o Równe Prawa Osób Niepełnosprawnych organizowanego w Zachodniej Europy - wyjaśnia. - Osoby z niepełnosprawnościami dopiero zaczęły wychodzić z domów i różnego rodzaju gett.

Szukaliśmy sposobów na to, żeby je do tego zachęcić, jednocześnie oswajając świat ludzi sprawnych z ich obecnością. „Tydzień” był do tego świetną okazją. Z czasem złagodziliśmy przesłanie, wykreślając z nazwy walkę i kładąc nacisk na prezentację możliwości, talentów i osiągnięć osób z niepełnosprawnościami.

Po odejściu Ewy Sprawki, wieloletniej Konsultant Osób Niepełnosprawnych i organizatorki wydarzenia, Tydzień otrzymał jej imię. Był też - i jest nadal - okazją do prezentacji oferty i dorobku organizacji i placówek działających na rzecz niepełnosprawnych elblążan.

W tym roku obchody rozpoczną się 5 czerwca (środa) od przemarszu dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnościami, z opiekunami i sympatykami. Przemarsz zacznie się o godz. 10:00 na Placu Kazimierza Jagiellończyka i przejdzie ulicami 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną na Stary Rynek.

6 czerwca (czwartek) w godz. 10:00 – 14:00 odbędzie się piknik w Bażantarni przy wiacie Margitka – z muzyką, ogniskiem z kiełbaskami, zawodami sportowymi.

- 9 czerwca (niedziela) zapraszamy mieszkańców Elbląga na Festyn Integracyjny na Starym Rynku, gdzie w godz. 11:00 – 16:00 będzie można zobaczyć i usłyszeć występy zespołów artystycznych, a w tym młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury, zespołów wokalnych z różnych placówek i organizacji, przedstawienie zespołu z malborskiego UTW pt. „Prawdziwych Cyganów już nie ma”, składankę szant w wykonaniu zespołu Kamrat Shanty Folk - zachęcają organizatorzy.

Na ulicy Stary Rynek rozstawią się stoiska organizacji i placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Będzie można zagrać w szachy lub warcaby, wziąć udział w warsztatach. W namiocie Kawiarni „U Aktorów” da się coś przekąsić. Krótko mówiąc – będzie się działo!