Niedziela, 26 września 2021. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Elblążanie coraz lepiej radzą sobie z upałami!

2019-06-06 13:49:25 (ost. akt: 2019-06-06 15:37:34)
Upał w Elblągu

Upał w Elblągu

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Pracownicy elbląskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nie kryją, że najwyraźniej coraz więcej osób ma świadomość, że kiedy jest bardzo gorąco, należy zachowywać się w sposób szczególnie ostrożny. Jak wynika z danych Izby Przyjęć, w ostatnich - wyjątkowo upalnych dniach - do placówki nie trafił ani jeden pacjent z powikłaniami związanymi stricte z upałami.

Brak „ofiar upałów” cieszy. Niestety, wysokie temperatury bywają jednak powodem nasilenia się innych dolegliwości.

— W czasie upałów dobrze byłoby, oczywiście w miarę możliwości, ograniczyć naszą aktywność fizyczną, ubierać się przewiewnie, zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których przebywamy — radzi Anna Kowalska, rzecznik szpitala. — A ponieważ prawdziwe lato jeszcze przed nami, nie zaszkodzi przypomnieć o kilku podstawowych regułach, jakich powinniśmy przestrzegać w czasie upałów.

Warto więc pamiętać, by ten, kto nie musi, niech nie wychodzi z domu w godzinach największego nasłonecznienia. A jeśli już, to szukajmy cienia! Nakrycie głowy jak najbardziej wskazane - dla wszystkich, szczególnie dla dzieci i osób starszych!

— W tym szczególnym czasie nasz organizm sam domaga się większej ilości wody, a zatem nie odmawiajmy mu tego! Nie pijmy jednak, ani nie dawajmy naszym dzieciom do picia dosładzanych napojów, czy gęstych soków, które dają, co prawda, uczucie sytości, ale nie są w stanie zapewnić wystarczającego nawodnienia. Pijmy wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, w bardzo dużych ilościach — apeluje przedstawicielka szpitala.

Co niezmiernie ważne, kiedy jest gorąco, niewskazane jest spożywanie alkoholu. Nawet niewielka dawka może spowodować przykre konsekwencje. Alkohol mocno odwadnia, ale obniża też ciśnienie. Dlatego efektem jego spożycia w upalny dzień może być zasłabnięcie oraz bardzo w skutkach niebezpieczne zaburzenia rytmu serca.

— A zatem, uwaga na upały! – głównie „sercowcy”, osoby starsze i dzieci. Jednak podstawowych zaleceń lekarskich powinniśmy przestrzegać wszyscy – podsumowuje Kowalska.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ulcia #2743809 | 46.215.*.* 7 cze 2019 14:57

    Mam na działce basen więc weekend spędzę mocząc się z rodzinką, mamy zrobiony zapas cisowianki i wodnistych owoców bo w taki skwar nawet nie chce się gotować

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz