środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Duże zmiany w elbląskim Starcie

2019-06-10 09:48:39 (ost. akt: 2019-06-10 09:56:06)
Start Elbląg

Start Elbląg

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Start Elbląg nowy sezon rozgrywek Superligi rozpocznie na początku września, ale to nie znaczy, że w klubie nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, dzieje się bardzo dużo, bo właśnie dokonuje się prawdziwa rewolucja kadrowa.

Superliga piłkarek ręcznych w najbliższym sezonie ma być już ligą zawodową. Poprowadzi ją spółka Superliga, która prowadzi już rozgrywki mężczyzn. Jednak niezbędnym warunkiem jest przekształcenie klubów w sportowe spółki akcyjne z odpowiednio wysokim budżetem (minimum 1,4 miliona zł). Obecnie trwa proces licencyjny. W tej chwili do rozgrywek Superligi zgłosiło się 12 klubów, w tym Start Elbląg.

inna czcionka
— Jest wielką niewiadomą, ile drużyn ostatecznie wystąpi w zawodowej Superlidze. O tym dowiemy się dopiero 1 lipca — stwierdza Piotr Łebek, komisarz Superligi. — Czas pracuje jednak na korzyść klubów, by zdążyły spełnić wszystkie wymagania.

Obecnie zespoły przebywają na zasłużonych urlopach, które potrwają do połowy lipca, jednak trener Startu Andrzej Niewrzawa przygotowania rozpocznie już 10 lipca. Obecnie trwa okres transferowy, a w Starcie doszło do prawdziwej rewolucji kadrowej. Czwarty zespół Superligi opuściło już osiem zawodniczek: bramkarka Klaudia Powaga (Stjarnan - Norwegia), rozgrywające: Anna Yashchuk (Rincon Fertilidad Malaga - Hiszpania), Patrycja Świerżewska (Byssen Trondheim - Norwegia), Paulina Uścinowicz (Kobenhaven Handball - Dania), Katarzyna Kozimur (JKS Jarosław), Julia Wtulich i Magda Balsam otrzymały wolną rękę w poszukiwaniu klubu, a Joanna Gadzina odeszła do Perły Lublin.
Kto zatem w Starcie pozostał? Są to: bramkarki Marta Zalewska i Wioleta Pająk, rozgrywające: Justyna Świerczek, Joanna Waga, Wiktoria Tarczyluk, Paulina Stapurewicz, skrzydłowa Aleksandra Jędrzejczyk oraz obrotowe Barbara Choromańska i Tatjana Trbović.
Oczywiście przyszły już nowe zawodniczki: 22-letnia bramkarka Hofidis Renotudttir - jest to reprezentantka Islandii mierząca 191 cm wzrostu, która w minionym sezonie reprezentowała barwy szwedzkiego Boden Handball IF. Poza tym elbląski klub pozyskał Katarzynę Cygan (SMS Płock), 19-letnią lewą rozgrywającą i młodzieżową reprezentantkę Polski. Kontrakty ze Startem podpisały także trzy rozgrywające: 23-letnia Ukrainka Alona Shupyk z Kijowa, 19-letnia Milena Kaczmarek (MTS Kwidzyn) oraz 21-letnia Alicja Pękala (UKS PCM Kościerzyna).

inna czcionka
- Alicja Pękala była druga na liście najlepszych snajperek w kraju, bo zdobyła aż 160 goli - informuje trener Andrzej Niewrzawa.

Wiadomo także, że prezesem elbląskiego spółki akcyjnej została Grażyna Kluge, a drużyna w ramach przygotowań do sezonu nie będzie miała zgrupowania, lecz dużo gier turniejowych. Podopieczne trenera Niewrzawy zagrają w Lublinie, Piotrkowie Tryb., Koszalinie, Szczecinie i w Elblągu.
* W minionym tygodniu po porażce w dwumeczu z Serbią (19:33 i 30:27), która oznacza braku awansu do grudniowych MŚ w Japonii i jednocześnie wyeliminowała Polki z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio, z kadrą pożegnał się trener Leszek Krowicki. Czasu na wybór następcy jest niewiele, bo we wrześniu Polki rozpoczynają kwalifikacje do ME 2020. Na trenerskiej giełdzie najczęściej pojawiają się dwaj kandydaci: Robert Lis (Perła Lublin) oraz Andrzej Niewrzawa, były trener kobiecej młodzieżówki i aktualny szkoleniowiec Startu Elbląg.
Jerzy Kuczyński