Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Uwaga! Ogłoszono II stopień zagrożenia upałami!

2019-06-11 07:49:01 (ost. akt: 2019-06-11 07:50:03)
Upały, festyn w Markusach

Upały, festyn w Markusach

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Serwis pogodowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy opublikował komunikat ws. wysokiego, II stopnia zagrożenia. Chodzi o falę upałów, która obejmuje niemal całą powierzchnię kraju, w tym i powiat elbląski o okoliczne.

— Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek od 29 stopni Celsjusza do 32 stopni, w środę od 30 stopni Celsjusza do 32 stopni. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 19 stopni Celsjusza — czytamy w ostrzeżeniu synoptyków.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

— Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych — apelują eksperci z IMGW-PIB.

— W czasie upałów dobrze byłoby, oczywiście w miarę możliwości, ograniczyć naszą aktywność fizyczną, ubierać się przewiewnie, zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których przebywamy — radzi Anna Kowalska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu.

Warto więc pamiętać, by ten, kto nie musi, niech nie wychodzi z domu w godzinach największego nasłonecznienia. A jeśli już, to szukajmy cienia! Nakrycie głowy jak najbardziej wskazane - dla wszystkich, szczególnie dla dzieci i osób starszych!

— W tym szczególnym czasie nasz organizm sam domaga się większej ilości wody, a zatem nie odmawiajmy mu tego! Nie pijmy jednak, ani nie dawajmy naszym dzieciom do picia dosładzanych napojów, czy gęstych soków, które dają, co prawda, uczucie sytości, ale nie są w stanie zapewnić wystarczającego nawodnienia. Pijmy wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, w bardzo dużych ilościach — apeluje przedstawicielka szpitala.

Co niezmiernie ważne, kiedy jest gorąco, niewskazane jest spożywanie alkoholu. Nawet niewielka dawka może spowodować przykre konsekwencje. Alkohol mocno odwadnia, ale obniża też ciśnienie. Dlatego efektem jego spożycia w upalny dzień może być zasłabnięcie oraz bardzo w skutkach niebezpieczne zaburzenia rytmu serca.

— A zatem, uwaga na upały! – głównie „sercowcy”, osoby starsze i dzieci. Jednak podstawowych zaleceń lekarskich powinniśmy przestrzegać wszyscy – podsumowuje Kowalska.