Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Jedziesz autem do Rosji? By go nie stracić, pamiętaj o tamtejszym prawie

2019-06-11 09:03:25 (ost. akt: 2019-06-11 09:04:45)
Granica

Granica

Autor zdjęcia: KAS Olsztyn

Urzędnicy skarbowi ostrzegają polskich kierowców, którzy planują wyjazd do Obwodu Kaliningradzkiego, o restrykcyjnych przepisach, jakie obowiązują na terenie Rosji. Nie dość, że można stracić pojazd, to jeszcze zapłacić grzywnę w wysokości jego równowartości.

— Jak nas poinformowali przedstawiciele Kaliningradzkiego Obwodowego Urzędu Celnego, wciąż zdarzają się przypadki łamania przepisów dotyczących czasowego wwozu pojazdów do Rosji — poinformował Ryszard Chudy, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Wyjaśnia, że zgodnie z rosyjskim prawem obcokrajowiec ma prawo wjechać samochodem, zarejestrowanym w innym niż Rosja państwie, na teren Federacji Rosyjskiej i użytkować go w czasie swego pobytu.

Trzeba jednak pamiętać, by po zakończonym pobycie obcokrajowiec opuszcza Rosję tym samochodem; pojazd nie może znajdować się na terenie Rosji dłużej niż 1 rok; z samochodu korzystać może jedynie osoba, która zgłosiła jego wwóz, nie wolno pojazdu nikomu udostępniać, a gdy jeżeli pojazd ma pozostać na terenie Federacji Rosyjskiej należy bezzwłocznie powiadomić o tym Federalną Służbę Celną.

— Za naruszenie zasad czasowego wwozu pojazdów i sprzedaż na terenie Rosji samochodu wwiezionego czasowo, grożą kary. Jest to grzywna, która może wynieść nawet równowartość wwiezionego samochodu a także utrata tego pojazdu — ostrzega Chudy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. errtt #2745455 | 77.253.*.* 11 cze 2019 16:44

    Dobre, co tam normalny człowiek miałby robić ponad rok? Ja tam nie pojadę nawet na jeden dzień - nie będę kacapom płacić łapówek. Dziki kraj...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz