Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Uwaga! Może grzmieć i sypać gradem

2019-06-13 13:20:11 (ost. akt: 2019-06-13 13:24:50)
Grad

Grad

Autor zdjęcia: Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Nie dość że upał, to jeszcze nad region nadciągają burze z gradem. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy opublikowali kolejne ostrzeżenie II stopnia wobec niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych.

Upały nie ustępują. Temperatury nadal mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza. Na domiar złego synoptycy ostrzegają przed nadciągającym burzami, które mogą 13 czerwca po południu i w nocy nawiedzić Elbląg i okoliczne powiaty. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

— Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - radzą eksperci od groźnych zjawisk pogodowych.